Krajský soud v Plzni potvrdil trest, který nad Matušovými vynesl domažlický okresní soud letos v dubnu.

Za ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování a výtržnictví si třicetiletý Ladislav odsedí ve věznici s ostrahou 26 měsíců a jeho synovec, dvacetiletý David, pobude ve věznici s dozorem deset měsíců. Proti tomuto rozhodnutí už není odvolání.

Terčem jejich útoku se stal vloni v září strýčkovický občan třiapadesátiletý Jiří Sýkora.

„Ladislav Matuš se do mě pustil se slovy: „Ty bílá svině, já tě zabiju." David ke mně přišel s metrovým dřevěným hranolem a chtěl mě praštit do hlavy. Úder se mi podařilo vykrýt, ale najednou se do toho zapojil i Láďa. Jeden mě vždy držel a druhý tloukl. Dostal jsem nesčetně ran pěstí a kopanců.V tu chvíli jsem žádnou bolest nevnímal. V mysli se mi honilo jen to, že se nesmím nechat praštit tím hranolem do hlavy. Věděl jsem, že kdybych ztratil vědomí a nemohl se bránit, tak by mne zabili. Překvapilo mě, že když na místo dorazila i Ladislavova matka, ještě je naváděla k dalším útokům. Společně křičeli: „Vy svině bílý, my vás tady všechny zabijeme," popsal tehdy útok Sýkora s tím, že oba dva útočníci byli opilí.

Matušovi však svoji vinu odmítali s tím, že oni jsou vlastně obětí. Oba byli původně ohroženi až osmiletým vězením. Soud však na základě odborného posudku ohledně vážnosti zranění napadeného muže jejich čin přehodnotil na pouhé ublížení na zdraví.⋌