Prasata z požárem a dýmem nejvíce zasažené části vyvedli až přivolaní hasiči v dýchacích maskách. Ti byli vysláni k původně ohlášenému požáru v Meclově. Vepřín ale hořel v sousedních Mašovicích. Ještě před dojezdem profesionálních a dobrovolných jednotek z Domažlic, Poběžovic, Horšovského Týna a Meclova vyvedli zaměstnanci zemědělské společnosti zvířata z méně zakouřených kójí do bezpečí.

„Ohnisko požáru bylo v předposlední kóji. Ta byla odvětrána otevřenými okny. Poslední box byl ale zakouřen tak, že tam byl vstup možný pouze v dýchacích přístrojích. Na jeho odvětrání bylo nutné použít přetlakový ventilátor,“ popsal průběh zásahu mluvčí hasičů František Vaško. Než se tak ale stalo, pustili se hasiči v dýchací technice do evakuace zvířat, která ještě zůstala uvnitř.

„Vyváděli jsme do sousedního objektu asi dvacet bachyní, každá s asi deseti selaty. Zvířata se v tom kouři chovala vcelku klidně. Menší problém byl pouze ve chvíli, kdy jsme je museli při vyhánění z objektu oddělit od sebe,“ popsal Petr Lahoda, starosta Sboru dobrovolných hasičů z Horšovského Týna. Ti na místo neštěstí vyslali dvě vozidla s osmičlennou jednotkou. Po odvětrání boxu evakuaci dokončili zaměstnanci. Hasiči mezitím pro jistotu prohlédli i okolní objekty. „Požár byl lokalizován po čtyřiceti minutách a zlikvidován asi po hodině,“ dodal Vaško. Petr Blahník, zástupce společnosti, která vepřín vlastní, před

běžně odhadl vzniklou škodu asi na sto tisíc korun. „Žádné ze zvířat utraceno nebude,“ řekl včera Domažlickému deníku. Jako jedna z verzí příčin vzniku požáru byla zpočátku stanovena technická závada na elektroinstalaci. „Z výsledku vyšetřování ale vyplynulo, že došlo zřejmě k nedodržení bezpečnostních předpisů stanovených výrobcem infrazářičů nad boxem se selaty,“ upřesnil původní informace Václav Petržík, zástupce ředitele HZS Domažlice. Od nízko zavěšeného zářiče pak zřejmě došlo k zahoření vodorovně položené desky z hořlavého materiálu.

„Jedna z pracovnic vepřína byla naštěstí uvnitř ve chvíli, kdy došlo k zahoření a oheň zpozorovala včas. Včasným zásahem se tak podařilo uchránit majetek velké hodnoty,“ dodal Václav Petržík.