Obvinění čelí někdejší zaměstnanci českokubického kasina. 32letý Lukáš Auervek v něm pracoval 11 let, naposledy jako pitboss, a byl obviněn ze zločinu krádeže.

O rok mladší Pavel Kaluža byl zaměstnán v kasinu šest let a zodpovídá se z napomáhání ke krádeži, neboť měl na starosti kamerový dohled a nekonal podle interních předpisů. Škodu jejich zaměstnavatel vyčíslil v úvodu soudu na částku 25 180 eur.

Několik líčení bylo neveřejných, protože se promítaly záznamy z bezpečnostních kamer. Ty obsluhoval Kaluža a v okamžiku, kdy byly boxy s penězi vyjmuté z herních stolů a převáženy ve speciální kleci do tzv. počítací místnosti, měl uvádět do chodu tamní kameru. Ta měla dohled nad místností do doby, než do ní vstoupil po krátké přestávce po uzavření kasina tým, který počítal tržbu. Ještě předtím musel pitboss vyzvednout z pokladny zapečetěnou obálku s klíči od boxů s penězi.

Kamerové záznamy ukázaly, že v době, kdy sloužili na směně oba obvinění, docházelo k nestandardním postupům. Kaluža spouštěl chod kamery až ve chvíli, kdy do počítací místnosti šel tým. Klec s boxy, jindy po přivezení z herny monitorovaná, byla v řadě případů bez dozoru kamer.

„Bylo zjištěno, jaké částky šly do stolů, jaké byly z boxů vybrány a jaké jsou rozdíly. Kaluža udělal Auervekovi prostor pro manipulaci s boxy a nemůže se vyvinit, měl nahrávat vše po celou dobu. Navrhuji Auervekovi trest odnětí svobody 2,5 až 3 roky nepodmíněně do věznice s dozorem, Kalužovi 2–2,5 roku s podmíněným odkladem na 4 až 5 let," uvedl mimo jiné okresní státní zástupce Josef Vojta.

„Opakovaně bylo konstatováno, že obvinění měli spolu nadstandardní vztahy. Po obsáhlém dokazování a prohlížení kamerových záznamů senát dospěl k závěru, že trestná činnost nemohla být spáchána jinou osobou. Hrozil jim trest 2–8 let, ale vzhledem k tomu, že oba dosud nebyli trestáni pro majetkovou trestnou činnost, má senát za to, že postačí podmíněné tresty," odůvodnil předseda senátu Milan Anderle rozsudek.

Ten znamená pro Auerveka obviněného ze zločinu krádeže podmíněný trest odnětí svobody na 3 roky a pětiletý dohled probačního úředníka.

Kaluža si za napomáhání ke krádeži, kdy byl definován jako její účastník, ´vysloužil´ podmíněný trest i probační dohled o rok kratší. Oba jsou dle rozsudku povinní nahradit casinu škodu 24 480 eur.

Auervek se přiznal k jedné z 15 zjištěných krádeží hotovosti, již zaznamenala jedna z tajných, kasinem instalovaných kamer, a škodu již nahradil. Obhájce souzené dvojice v závěrečné řeči namítl, že krádež a spolupráce nebyly prokázány, neexistuje jediný přímý důkaz, že se domlouvali. I proto si oba počkají na písemné vyhotovení rozsudku. Stejný výrok zazněl u soudu od státního zástupce, rozsudek tedy zatím není pravomocný. Zmocněnkyně poškozené strany se naopak na místě vzdala práva na odvolání.