Už podruhé rozhodoval domažlický soud o vině a trestu pro Slováka Lubomíra Šarišského (48), který se vloni 22. listopadu dopustil loupeže v mezinárodním rychlíku. Při ní nejdříve udeřil a pak okradl o sedm tisíc eur a kreditní karty devětašedesátiletého muže. Pak mezi Domažlicemi a Radonicemi zastavil vlak rozpojením brzd mezi vagóny a spolu se svojí přítelkyní zmizel.

Šarišský tentokrát ´vyfasoval´ 4,5 roku ve vězení s ostrahou. Jestli si daný trest odsedí, není jasné, protože rozsudek ještě není pravomocný. Šarišský tvrdí, že je nevinný a stále se drží nové verze, při níž veškerou vinu svaluje na svoji bývalou přítelkyni.

„Nebudu za ní sedět. Udělala to ona a já ji dostanu k soudu a donutím ji aby zopakovala to, co řekla mně, když byla za mnou na návštěvě ve vězení. Dosáhnu toho, aby pravda vyšla najevo. Nikdy jsem nikoho neoloupil. Když se to stalo, byl jsem na toaletě," tvrdil soudu několikrát trestaný Šarišský.

Soudce ani státní zástupkyně ale jeho verzi, která se zcela lišila od té původní, neuvěřili. „Trvám na uznání viny obžalovaného. Po útěku z vlaku se i se svou přítelkyní skrýval v terénu až do té dob,y než byl zadržen. Způsob, jakým zastavil vlak, aby ho mohl opustit, ukazuje na to, že loupež byla plánovaná. Obžalovaný je osobou v minulosti opakovaně soudně trestanou. Je náchylný k páchání tohoto druhu trestné činnosti," uvedla státní zástupkyně.

Soudce označil Šarišského novou obhajovací verzi za účelovou. "Své trestní jednání se snaží svalit na svoji přítelkyni, který byla vyslýchána jako svědek. Tato jeho verze je v rozporu se zjištěnými důkazy," odůvodnil rozsudek předseda senátu.

Kromě 4,5 roku vězení bylo Šarišskému uloženo, že musí oloupenému muži uhradit škodu ve výši 1070 eur. To je částka, která činí rozdíl mezi uloupenými a policisty nalezenými penězi.