VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aktualizováno: Lupič si má odsedět šest let

Domažlice /FOTOGALERIE, přidána VIDEA/ – Na šest let do věznice s ostrahou poslal dnes Okresní soud v Domažlicích 29letého Martina Žigmunda ze Staňkova. Rozsudek není pravomocný, obviněný i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na odvolání.

17.5.2011
SDÍLEJ:

Soud s lupičem Martinem Žigmundem. Nositele viru hepatitidy C přivezla z vazební věznice eskorta, při manipulaci s pouty používala vězeňská stráž rukavice.Foto: DENÍK/Milena Cibulková

Před spravedlností stanul jako obviněný z loupeže a těžkého ublížení na zdraví, k nimž došlo letos 27. ledna dopoledne v Horšovském Týně.

Žigmund nejenže sebral jedné z cestujících kabelku, přičemž žena bránící svůj majetek byla vytažena ven z autobusu, ale také – neboť je nositelem viru žloutenky typu C – vážně ohrozil injekční stříkačkou zdraví řidiče autobusu, který ho hodlal zadržet.

Raději nemyslí na nejhorší

„Já si raději nic nepřipouštím, to nejde, myslet na něco takového,“ uvedl Deníku před jednáním soudu 51letý Josef Kubeš. Jako řidič autobusu pracoval už po vojně, pak 16 let řídil kamion a před dvěma roky se vrátil k hromadné přepravě osob: „Nic podobného se mi ještě nestalo!“

Co oloupená žena vypověděla

„Seděla jsem hned za řidičem, psala jsem dceři SMS a kabelku jsem měla na sedadle vedle sebe. Jsem zvyklá si ji hlídat, takže jsem na ní měla druhou ruku. Na zastávce se pootevřely dveře a on během pár sekund vzal moji kabelku. Já ji okamžitě chytila oběma rukama a začali jsme se přetahovat, až mne vytáhl z autobusu. Venku už jsem ji pustila, běžela jsem za ním a křičela, ať si vezme vše, ale ať mi vrátí pas,“ líčila událost cestující, 32letá paní Oksana z Ukrajiny. V kabelce měla mimo jiné i druhý telefon a peněženku s 3 500 Kč a 260 €.

Útěkem z autobusu vše neskončilo

V té době už autobus dvojici dojel a jeho řidič zastavil a vydal se ženě na pomoc.

„Začal jsem ho pronásledovat, chytil jsem ho, on odhodil peněženku a křičel: Pusť mě, pusť mě! Říkal, že mne pobodá. Myslel jsem, že má nějaký nůž. V první chvíli jsem si ani nevšiml, že drží v ruce stříkačku,“ vypovídal Kubeš.

„Varoval jsem ho, že jsem pozitivní, aby se o jehlu nepíchl,“ uvedl na svoji obranu obžalovaný Žigmund.

„Čekal jsem na autobus, a když přijel, skrz dveře jsem viděl, jak chtěl vyběhnout ven s kabelkou a strhl tu ženu na zem. Pak vyskočil z autobusu a narazil do mne,“ uvedl svědek Josef Anděl s tím, že se poté vydal za oběma muži a zároveň volal policii.

Byl při tom, kdy Žigmund natlačený šoférem na plot, za něj odhodil injekční stříkačku. A třebaže poté lupič utekl, byl poznán a policie ho dopadla ve Staňkově. Avšak bez 200 eur, které zmizely z peněženky poškozené.

Co ještě zaznělo v soudní síni

Státní zástupkyně navrhla pro několikrát soudně trestaného Žikmunda trest při horní hranici sazby 3–10 let, neboť do 18. května 2010 pobýval ve věznici za loupež.

„Soud se rozhodoval s přihlédnutím k recidivě pana obžalovaného. Trest ve výši šest let je přiměřený a odpovídající. Soud vyhodnotil výpověď obžalovaného jako účelovou, neboť se snažil bagatelizovat své jednání,“ odůvodnil rozsudek soudce Jan Švígler a dodal, že Žigmund musí také ženě vrátit 200 eur.

Ptali jsme se na eventualitu

Vyjádřil se i k otázce Deníku, zda by soud rozhodl stejně, pokud by byl řidič už nakažen hepatitidou C, u níž činí inkubační doba 15–160 dnů.

„Zcela jistě by to mělo vliv na hodnocení případu. Neříkám, zda negativní či pozitivní. S ohledem na okolnosti, které se nabízejí, by to soud vzal v úvahu při výměře trestu i pokud by ke zhoršení stavu řidiče došlo do vydání právní moci rozhodnutí. Může se teoreticky stát, že ve věci bude podáno odvolání, ať už ze strany obžalovaného či státní zástupkyně. Do doby rozhodování krajského soudu může policejní orgán či paní státní zástupkyně doložit zprávu o možném zhoršení zdravotního stavu řidiče, což může mít zásadní vliv na celý případ,“ odpověděl soudce.

Řidič byl v soudní síni pochválen

„Řidič prokázal občanskou statečnost, postavil se na stranu poškozené ve chvíli, kdy jiní svědci události nereagovali. Snažil se aktivním způsobem holýma rukama zadržet pachatele loupeže. Bohužel dnes čelí následkům. Má svým způsobem zkažený život, bude stále chodit na testy a doufat, že nedošlo k přenosu nákazy,“ neopomněl zmínit v závěrečné řeči soudce Švígler.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
17.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Holýšově znovu jednali o bezpečnosti

V Holýšově znovu jednali o bezpečnosti

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš navštíví ve čtvrtek Plzeňsko, Klatovsko a Domažlicko

Policisté zjistili 16 přestupků

Domažlicko – Při kontrole 65 vozidel bylo zjištěno 16 přestupků. Taková je bilance okresní dopravně bezpečnostní akce, která proběhla na Domažlicku ve čtvrtek 11. ledna od 14 do 19 hodin.

Naši prvňáci ze ZŠ Kdyně

Domažlicko - Ve středu 17. ledna najdete v Domažlickém deníku prvňáky ze ZŠ Kdyně. Nezapomeňte si koupit noviny.

Ples se odehrál v Erbovním sále

Horšovský Týn – Po loňské úspěšné premiéře se velkému zájmu těšil i letošní druhý ročník Plesu na Zámku.

První vernisáž v Chodském hradu

Domažlice – V úterý v 17 hodin máte možnost v prostorách Chodského hradu navštívit vernisáž výstavy s názvem V úzkém kruhu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>