Talanov byl obžalován z ohrožení pod vlivem návykové látky. Podle státní zástupkyně byl opilý při ošetřování pacienta. Lékař se při výkonu noční služby vytratil z pracoviště. Hledali ho kolegové, policisté i hasiči, kteří jej našli na střeše nemocnice spícího pod dekou. Policistům na místě po páté hodině ráno nadýchal 1,70 promile. Doktor tvrdil, že alkohol pil až po službě, a to kvůli osobním problémům. Svědci vypověděli, že našli v jeho lékařském pokoji lahve od alkoholu, a popsali Talanovovo nestandardní chování. „Celá situace mě strašně mrzí, trvám na tom, že jsem neošetřoval pacienty pod vlivem žádné návykové látky,“ vypověděl u soudu při dubnovém líčení Talanov.

Soud ho tehdy nakonec obžaloby zprostil, neboť se nepodařilo podle něj jednoznačně prokázat, že se pacientovi věnoval v době, kdy byl pod vlivem alkoholu. „Soud neshledal, že by se pan Talanov dopustil trestného činu. Bylo rozhodnuto o tom, že se věc předává České lékařské komoře,“ sdělil v dubnu soudce Milan Anderle.

Ilustrační foto.
Za pití ve službě skončil lékař Domažlické nemocnice před soudem

Státní zástupkyně si podala stížnost, věc tedy projednával Krajský soud v Plzni, jenž rozhodl o tom, že se kauza vrátí zpět do Domažlic. „Krajský soud v Plzni vyslovil důvodné pochybnosti nad skutkovými zjištěními soudu prvního stupně. Dle názoru odvolacího soudu je v této souvislosti třeba doplnit dokazování před soudem prvního stupně a na základě výsledku doplnění dokazování zopakovat důkazy již provedené,“ uvedla mluvčí KS Plzeň Jana Durná.

Případ Talanova se tak znovu otevřel ve čtvrtek v Domažlicích. „Ano, uznávám vinu a chci uzavřít dohodu o vině a trestu,“ řekl před domažlickým soudem Jurij Talanov. Státní zástupkyně navrhla peněžitý trest ve výši 50 000 Kč.

Zdroj: Deník/Daniela Loudová

„Uznává se vinným, že spáchal přečin ohrožení pod vlivem návykové látky, a odsuzuje se k peněžitému trestu ve výši 50 tisíc korun,“ vyřkl verdikt soudce Milan Anderle. Trest zákazu činnosti by byl dle soudcových slov příliš přísný, jelikož jde o osobu naprosto bezúhonnou. Nemocnice ho hodnotí jako nadprůměrného lékaře. Soudce kvitoval, že byla uzavřena dohoda v takovém znění, a státní zástupkyně netrvala na zákazu činnosti.