Jen od začátku roku zachytili hospodářští kriminalisté 64 případů předložení padělané bankovky či mince na území Plzeňského kraje. V loňském roce to bylo za stejné období 87 případů. Jde tedy o mírný pokles, ale i toto číslo je stále vysoké.


„Jeden z posledních případů udání falešné bankovky se stal na benzinové čerpací stanici v Plzni. Muž po natankování pohonných hmot u pokladny předal obsluze částku za natankovaný benzin a mezi ostatními bankovkami předal i jednu falešnou stokorunu. Když se pracovnici pumpy bankovka nezdála a začala ji podrobněji prohlížet, muž ihned utekl do svého vozu a ujel,“ sdělila plzeňská policejní mluvčí Irena Lavičková. A přidala i další případ. Cizinec v lednu udal přímo v peněžním ústavu v Plzni šest kusů padělaných tisícovek. „Tyto padělky odborníci vyhodnotili jako méně zdařilé,“ dodala Lavičková.


Podle jejích statistik evidují letos nejčastěji falešné bankovky v nominální hodnotě 500 korun (22 kusů), za nimi následují tisícikoruny (18 kusů), 10 kusů stokorunových bankovek, 7 kusů 200korunových bankovek, tři dvoutisícovky a jednu bankovku v nominální hodnotě 5000 korun. Padělané bankovky jsou nejčastěji zachyceny peněžními ústavy, kde jim pracovníci věnují nejvíce pozornosti. Ale pozor by si měli dávat především obsluhy v barech, hernách a na benzinových čerpacích stanicích.


„Pokud máte podezření, že bankovka, kterou jste obdrželi, není pravá, nejste povinni ji přijmout. V případě, že jste takovou bankovku už přijali, je nutné dodržet zákonný postup. Věc oznámit ihned na linku 158 nebo na nejbližší služebnu Policie ČR. Pokud byste tak neučinili a podezřelou bankovku dál úmyslně uváděli do oběhu, vystavujete se nebezpečí podezření ze spáchání trestného činu. Podle trestního zákoníku za další udávání padělané bankovky jako pravé hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Za padělání a pozměnění peněz v úmyslu je vydávat za pravé pak hrozí dokonce trestní sazba tři až osm let,“ vysvětluje Lavičková.


Na každé bankovce je právě kvůli ochraně před paděláním celá řada ochranných prvků, některé z nich jde rozpoznat pouhým okem. Jiné lze najít jen s využitím techniky. Při laickém zjišťování pravosti bankovky doporučují odborníci bankovku prohlédnout z lícové i rubové strany a zaměřit se na vodoznak a ochranný okénkový proužek. Ten je vyrobený z umělé metalizované hmoty a zapuštěný do papíru, vystupuje na lícní straně bankovky vždy po 5 mm na povrch papíru. Okénka stříbřité barvy jsou také dlouhá 5 mm a je na nich zdola nahoru čitelný negativní mikrotext označující nominální hodnotu bankovky. Zároveň se doporučuje nepřehlížet ani kvalitu papíru, tisku a barev ani velikost bankovky.