Stěžoval si a následné šetření ukázalo, že se za něj měl vydávat jeho kamarád Martin Valeček (26) z Plzně. Ten kvůli tomu stanul před klatovským okresním soudem, jenž ho potrestal podmínkou.

Vše se odehrálo vloni počátkem dubna, kdy bylo v platnosti mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví kvůli koronaviru.

„Přijali jsme oznámení, že v restauraci U Michala se slaví, ač je nouzový stav,“ uvedla u soudu železnorudská policistka a dodala, že na místě přistihli s kolegou více než desítku osob. Vzhledem k jejich počtu přivolali posily z Nýrska či Sušice a začali s dechovými zkouškami a lustracemi. „Jeden z nich uvedl, že nemá doklady, a to jako jediný. Pořád se na něco vyptával, chtěl znát moji hodnost, moje jméno, kdo nás tam poslal,“ vzpomínala policistka. Dodala, že muž, v němž jednoznačně poznává obžalovaného, uvedl, že se jmenuje Martin T. a přidal i datum narození a adresu.

„Na místě jsem byl. Lituji toho, byla to chyba. Ale nesouhlasím s tím, že jsem použil údaje Martina T.,“ řekl soudu Valeček. Jeho obhájce v závěrečné řeči uvedl, že podle něj zcela jednoznačně pochybila policie, jež si dostatečně neověřila, zda jde skutečně o Martina T. „Kdyby konala dle zákona, nemusel zde můj klient stát,“ řekl obhájce a žádal zproštění obžaloby. Naopak podle státního zástupce není pochyb o tom, že byl spáchán přečin poškození cizích práv. Pro Valečka navrhl podmínku. S tím se ztotožnil i soudce Jan Kasal, jenž Valečkovi uložil tříměsíční trest, který mu podmíněně odložil na zkušební dobu jednoho roku. Připomněl přitom, že Valečkovou vinou byl poškozený projednán pro poměrně závažný přestupek a utrpěl tak újmu. Verdikt není pravomocný.