Pozůstalá žena, kterou nehoda připravila o manžela, dostane od bývalého provozovatele chomutovské cestovní kanceláře Vlna Edurda Knappa dvě stě tisíc korun. Uvedená cestovní kancelář před šesti lety organizovala zájezd do rakouského Ramsau, který přerušila nehoda na zpáteční cestě. Jejím následkům podlehlo dvacet lidí, sedmnáct ještě na místě.

Stejně jako ostatní podala žena žalobu i na Milana Jurštáka, jednatele společnosti LSK, autobusy, které patřil havarovaný autobus a která je od roku 2004 v likvidaci. Jako další pozůstalí po muži žádala náhradu 20,5 tisíce korun. Tento nárok ale soudce zamítl všem.

Odškodnění žádali i dva manželské páry z Karlovarska, kteří během tragické nehody přišli o své dcery. Soud každé rodině přiřkl dvě stě tisíc korun, jak původně žádaly.

Knapp od začátku celého sporu popírá, že by měl být za smrt přepravovaných cestujících odpovědný, protože on dopravu pouze zprostředkoval. Jeho advokát Vlastimil Němec dále argumentoval absencí cestovní smlouvy, kterou vlastnila jen část cestujících. „Jednalo se o individuální služby cestovního ruchu, které nezahrnovaly dopravu, nikoli o zájezd, jak o něm hovoří zákon,“ vysvětloval Němec.

Dále uvedl, že skupina, která naopak cestovní smlouvy měla, porušila její podmínky, protože nenastoupila do přistaveného busu přepravce Jílka, ale svévolně jela s první skupinou patrovým autobusem, což neměla. „Když jsme přijížděli ke středisku, minuli jsme se s autobusem dopravce Jílka, který měl odvézt druhou skupinu, ten byl ale poloprázdný. Delegát, pan Handrych, mi potom řekl, že tato skupina neodjela, a co s tím budeme dělat,“ sdělil Knapp s tím, že později se dozvěděl, že obě skupiny nastoupily i s delegátem do neoplánu a odjely.

„Naprosto odmítám tvrzení pana Knappa, že jsme nenastoupili do autobusu dopravce Jílka a je s podivem, že si na tuto skutečnost pan Knapp vzpomněl až po více než pěti letech. Nic podobného totiž nikdy v minulosti neuvedl. Jiný autobus k penzionu Rupbauer přistaven nebyl a nedovedu si představit situaci, kdy cestovní kancelář, která klientům přistaví v Rakousku autobus, do kterého klienti nenastoupí, přistaví jiný,“ reagoval nedávno na Knappova slova jeden z pozůstalých, kterého nehoda připravila o čtyři blízké.

Podle advokáta žalobců Alexandra Kociána chtěl Knapp pouze ušetřit, a proto jeli všichni jedním dopravním prostředkem.

S tím se ztotožnil i soudce a argumenty žalovaných neuznal. Řekl, že Knapp nést musí odpovědnost, protože dopravu nejen zajistil, ale i poskytl. Rovněž tvrzení, že druhá skupina nastoupila do patrového autobusu dobrovolně bez jeho vědomí, označil za liché.

Řidič Pavel Krbec, který nehodu způsobil, byl pravomocně odsouzen k osmi letům vězení. Nyní má odpykané již dvě třetiny trestu.

Žádný z řečených rozsudků není pravomocný. Obě strany si ponechaly lhůty, ve kterých se hodlají ještě vyjádřit. Je však velice pravděpodobné, že Knappův právní zástupce Vlastimil Němec se proti všem verdiktům odvolá a případem se bude ještě zabývat vrchní soud. Jak Knapp již dříve řekl, s omluvou problém nemá, vyplatit odškodnění však není v jeho silách.