Pěti lety vězení s ostrahou potrestal včera domažlický soud  jednačtyřicetiletého Slováka Róberta Brindzáka za podvod.
Brindzák, nenapravitelný gambler, vylákal z devětapadesátileté ženy z Holýšova během pár měsíců více než 800 tisíc korun. Vydával se za podnikatele, kterým ale nikdy nebyl.

Důvěřivá žena přišla nejen o veškeré své úspory, ale kvůli Brindzákovi se ještě zadlužila. Dnes má dvě zaměstnání a výdělek jí stačí jen na pokrytí splátek.

„Seznámili jsme se v květnu na internetu. Chvíli jsme si psali, pak jsme se sešli. Zanedlouho mě požádal o půjčku s tím, že peníze potřebuje na nákup zboží. Tvrdil, že má rozjetý obchod a že zboží stálo víc, než  momentálně má,“ řekla žena, která se v soudní síni neubránila pláči.
První půjčka byl jen začátek. Brindzák to na ženu, které navíc tvrdil, že se jmenuje Hajšman, zkusil ještě nejméně čtyřiadvacetkrát. Vždy uspěl.

„Půjčovala jsem mu různé částky, někdy i několikrát za měsíc. Buď si pro ně přišel osobně, nebo jsem je odeslala poštou a často si pro ně poslal známé. Tvrdil, že potřebuje další peníze, aby mi mohl všechno vrátit. Nabrala jsem si půjčky, které nyní nejsem schopna splácet. Myslela jsem si, že ho dobře znám, ale pěkně jsem se spletla.. Dnes jsem na tom tak, že mně hrozí exekuce,“ řekla s pláčem podvedená žena a prosila soud, aby Brindzáka potrestal podmínkou, aby jí mohl peníze splácet.

Brindzák nebohé ženě ke všem lžím ještě tvrdil, že si hledá práci, a až se mu to povede, vše jí zaplatí. Sepsal s ní u advokáta i splátkový kalendář. Uhradil však pouze jednu částku ve výši deseti tisíc korun. Od podzimu si ale ještě žádnou práci nenašel. Ze ženy lákal peníze s vědomím,  že je nahází do automatů. Ke svému činu se přiznal.

„Moc mě mrzí, co jsem udělal. Je to starší paní a já jí nechtěl ublížit. Automaty jsou však silnější než já. Jsem na nich závislý, ale chci se léčit, protože závislost mě vede do záhuby,“ kál se Brindzák ve své výpovědi, kterou soudce přečetl, protože obžalovaný se k soudu nedostavil. Poslal po svém obhájci omluvu s tím, že musel odjet ke svému těžce nemocnému otci na Slovensko. Písemně soudu sdělil, že v případě odsouzení trest přijímá a nastoupí k jeho výkonu.

Brindzák není žádný andílek. Má čtyři záznamy v trestním rejstříku. Naposledy si odseděl tři a půl roku za zanedbání povinné výživy a za stejný podvod, za nějž byl včera souzen.

Brindzák byl ohrožen až osmiletým vězením. Soud ho nakonec poslal do vězení na pět let. „Obžalovaný se přiznal, což je pro něj polehčující okolnost. S podmínkou, kterou žádala obhajoba i poškozená, se soud ale neztotožňuje, protože nevěří, že má v úmyslu peníze vrátit,“ řekl soudce Milan Anderle.

Kromě pětiletého trestu odnětí svobody nařídil soud Brindzákovi i uhradit poškozené ženě škodu ve výši 790 tisíc. Rozsudek ještě není pravomocný, protože všechny strany si ponechaly lhůtu na odvolání.