Národní protidrogovou centrálu v Praze zalarmovala letos v červnu sušická radnice kvůli podezření, že v lese Pod Kalichem se vaří pervitin. Následná policejní akce slavila úspěch a tento týden stanuli před soudem Petr Osman (39) a Miroslav Zámiška (23), kteří se zde zpovídají z výroby a distribuce tvrdých drog.

Oba Sušičané podle státního zástupce Pavla Kejzlara vyrobili letos od počátku května do konce června v přístřešku ukrytém v lese přesně nezjištěné množství pervitinu, které částečně zkonzumovali a částečně rozdali a rozprodali. Pervitin mělo od nich dostat nejméně šest lidé, jednomu z nich bylo teprve 16 let.

Pomohly mu dávky

Osman odmítl před soudem vypovídat, při výsleších na policii ale výrobu drog přiznal. „Když jsem se vrátil v dubnu z vězení, kde jsem byl 29 měsíců, tak jsem byl bez prostředků. Protože se v Sušici vědělo, že umím vařit, tak se na mě někteří lidé obraceli se žádostí o perník. Já se nakonec rozhodl, že něco uvařím, a to jak sobě, tak i známým. Zařízení na výrobu pervitinu jsem pořídil ze sociálních dávek, Míra mi dodával potřebné léky,“ řekl policistům už čtrnáctkrát soudně trestaný muž.

Hrozí mu 10 let

Zámiška, jenž stanul před soudem popáté, přijel z léčebny, kde je dobrovolně už od července. „Byl jsem závislý na poměrně velkém množství a neměl jsem na to, abych si pervitin kupoval. Proto jsem začal spolupracovat s Osmanem, který vařil, zatímco já mu dodával potřebné léky,“ uvedl mladík, jenž popřel, že by někomu drogy dával nebo prodával. „Z toho, co jsme uvařili, jsem vždy dostal polovinu a o víc se nestaral. Neviděl jsem ani, že by někomu něco dával Osman,“ tvrdil Zámiška, který se podle svých slov rozhodl skončit s drogami. „Můj vlastní otec je také narkoman a já už nechci žít ze dne na den, teď už si dokáži budoucnost i plánovat. Po propuštění z léčebny nastoupím do chráněného bydlení a najdu si práci,“ sliboval Zámiška, jemuž hrozí za prodej drog mladistvému až desetiletý nepodmíněný trest. Osmanovi hrozí polovina.

Líčení odročeno

Soudní líčení bylo odročeno na prosinec, kdy by měli být vyslechnuti svědci a měl by zaznít rozsudek. Ten je očekáván v Sušici, kde mají s narkomany velké problémy, a proto se zde tak výrazně angažuje i radnice. „I díky městské policii jsem přesvědčen, že drogovou scénu máme u nás velmi dobře zmapovanou. Tehdy měl pan tajemník určité signály o tom, co se děje, a tak jsme začali jednat, protože jsme chtěli, aby se situace řešila,“ vysvětlil starosta Petr Mottl.