K prvnímu incidentu došlo koncem dubna. „Mikeš se pohyboval většinou kolem bytovky v Janáčkově ulici, kde sedával na sluníčku pod naším balkonem,“ uvedla Jana T. s tím, že se jeden večer začal kocourek podivně motat. Napadal na zadní packy, a protože jeho chování neustávalo, odvezla jej na veterinární kliniku do Klatov.

„Rentgenem zjistili, že je Mikeš postřelený zřejmě brokem. Ten zůstal ve svalovině mezi lopatkou a vnitřními orgány. Bylo to nepřístupné, takže operace byla prakticky nemožná,“ pokračovala majitelka Mikeše. „Po dvou měsících ale nevratně ochrnul na zadní pacičky a musel být uspán,“ postěžovala si dále Jana T.

Chovatelka se navíc od dalších dvou sousedů, kteří obývají stejné sídliště, tehdy dozvěděla o muži, který vyhrožoval postřílením koček. Od výhrůžek přešel ke střelbě a po necelých dvou měsících od prvního zásahu se ke zbrani vrátil. Tentokrát zacílil na druhého kocourka stejné majitelky. „Kubíček odešel z domova 15. června a nevrátila se, přestože se vždy během dne vracel. Chodila jsem asi dva týdny po sídlišti a hledala ho. Objevila jsem jej v trávě pod naším balkonem. Našla jsem ho v zuboženém stavu,“ popsala další útrapy Jana.

Kočička měla bezvládné zadní nožičky plné červů a muších vajíček. „Zřejmě se zranění po celou dobu plazil po předních, aby se dostal domů. S manželem jsme Kubíčka ihned odvezli na kliniku do Klatov.“

I v tomto případě rentgen odhalil střelnou ránu a projektil malé ráže přímo v páteři zvířete. Naděje na záchranu nebyla a i druhé majitelky zvíře muselo být uspáno.

Oba případy Jana T. nahlásila na policii. Pro tu je to ale pouze přestupek proti občanskému soužití. „Oznámení jsme přijali a zabýváme se tím,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Chovatelka míní neznámého střelce odhalit stůj co stůj. Nabízí i finanční odměnu za pomoc při odhalení.