Máte doma školáka, který se občas pohybuje sám po ulici? Pak pořádně zbystřete a varujte ho před možnými pedofily. Může se totiž stát, že u něj zastaví dodávka a její osádka ho bude lákat k projížďce, která může skončit všelijak.

Rodiče se bojí

„Dozvěděl jsem se to od maminky žákyně ze čtvrté třídy, u níž ta červená dodávka zastavila. Její osádka, nevím, zda šlo o jednoho nebo dva lidi, lákala dítě k projížďce. Podle maminky nešlo o první případ, už se to mělo stát i u Základní školy Čapkova ulice,“ řekl Deníku zástupce ředitele ZŠ Klatovy, Plánická ulice, Vlastimil Časta. Podezřelá dodávka podle jeho informací jezdí v Klatovech po Plánické ulici v době, kdy na obou školách končí vyučování. „Zda se pohybuje i jinde, nevíme. Každopádně jsem okamžitě informoval třídní učitele, kteří žáky upozornili na možné nebezpečí,“ uvedl Časta. Jeho synové shodou okolností navštěvují ZŠ Čapkova ulice, a tak před možným rizikem varovali i tam.

„Jsme moc rádi, že nás škola varovala. Dcerce jsme okamžitě zopakovali, co by se mohlo stát, kdyby si sedla do auta k někomu neznámému, ale přesto ji budeme raději do školy i ze školy doprovázet. V práci si to musíme nějak zařídit, ale nechceme riskovat,“ řekla Deníku maminka jedné ze školaček.

Varují školáky

Klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová na dotaz Deníku potvrdila, že zprávy o podezřelé dodávce už doputovaly i k mužům v uniformách. „Věc je ale na samém začátku, zatím nemáme bližší informace,“ řekla Ladmanová, která však připustila, že i kdyby se podařilo dodávku najít, věc má zásadní háček. „Vloni jsme na Klatovsku šetřili podobný případ, kdy muž lákal do auta malé děvčátko. Podařilo se nám ho vypátrat, ale nemohli jsme ho z ničeho obvinit, protože se nedopustil žádného trestného činu,“ vysvětlila mluvčí. Ve chvíli, kdy by už bylo muže možné z něčeho obvinit, může být pozdě, a tak mluvčí prostřednictvím Deníku alespoň apeluje na rodiče, aby své děti před možným nebezpečím varovali. „I malé dítě musí vědět, že nemá mluvit s cizími lidmi. Dítě v ohrožení musí vědět, že v takové situaci může změnit své chování. Může utíkat, křičet, lhát a počínat si tak, aby se dostalo do bezpečí,“ apeluje Ladmanová.