Na tři roky odnětí svobody s podmíněným odkladem na pět let za dohledu probačního úředníka odsoudil včera Okresní soud v Domažlicích Kateřinu Blackou z Domažlic. Uznal ji vinnou, že fyzicky i verbálně týrala vlastní matku Janu, a to i před svou devítiletou dcerou nejméně od srpna 2018 do 23. března 2019.

Týraná žena se po posledním fyzickém napadení dostala do péče lékařů v Domažlické nemocnici se zhmožděním hlavy, ramen, páteře, podlitinami po celém těle a otřesem mozku. Přestože v lednu 2018 prodělala mrtvici, po níž měla omezenou hybnost levé strany těla, byla násilí vystavovaná pravidelně. „Nadávala mi ty k…o a mnoha dalšími nadávkami. Pěstmi mě bila zhruba jedenkrát měsíčně. Za střízliva mě ale nikdy nenapadla, jen když byla opilá. Poté, co jsme se přestěhovali, pila častěji a vše se stupňovalo,“ popsala s tím, že nikdy nic nenahlásila ze strachu ze své dcery.

Podle obžaloby ji Kateřina Blacká bila a slovně napadala několikrát týdně, později i několikrát denně. Kopala ji do zad, žeber, fackovala ji. V jednom případě narazila hlavou do zábradlí, podruhé na rám dveří, takže jí vznikla tržná rána na obočí. Jednou matku dokonce bila násadou od koštěte přes nohy a své počínání nezastavila ani před zraky devítileté dcery Terezky M., která matku prosila, aby babičku nebila.

„V životě si to neodpustím. Nic z toho si nepamatuji. Až obhájce mi musel říct, jak matka vypadala. Učinila jsem všechny už ale potřebné kroky, aby se to nikdy neopakovalo. Svou matku miluji, ona to ví a odpustila mi. Už nikdy nechci dopustit, aby se něco takového stalo kvůli alkoholu,“ řekla obžalovaná, která absolvovala léčení na závislosti na alkoholu, který způsoboval její agresivní chování. I bývalí partneři Kateřiny Blacké ve svých výpovědích potvrzovali, že se ráda napila a dovedla vypít až pět litrů vína za den.

„Pila jsem denně. Měla jsem náročné období, které jsem psychicky nezvládala,“ obhajovala se Blacká. Říkala, že se chce soustředit na normální život a vše napravit.

Za své nelidské chování se Kateřina Blacká omlouvala ve své výpovědi u soudu i dceři. Ta totiž skončila v v Robinsonu, zařízení poskytujícím ochranu a pomoc dětem v tísni. Její otec Josef M. se to dozvěděl až několik dní poté, co už Terezka v Robinsonu byla. "Dcerka byla zanedbaná, nechodila do školy a měla snad před 200 neomluvených hodin," řekl Josef M.

Zavrženíhodný čin, kterého se obviněná dopustila, tak byl tragédií pro všechny zúčastněné strany.

„To co obžalovaná spáchala je nelidské a svědčilo to o bezohlednosti a neúctě k lidské bytosti,“ uvedl při odůvodňování rozsudku soudce Jan Švígler.„Zvažovali jsme i nepodmíněný trest, ale rozhodli jsme se takto. Myslím, že je účinnější. Podmínka je zavazující a nepřipouští prostor pro chyby,“ dodal.