Toho se dle obžaloby dopustil jednačtyřicetiletý René Bárta proti mysliveckému hospodáři Karlovi B., který se snažil čtyřkolkářům zabránit v jízdě po poli tím, že jednoho z nich zablokoval svým vozem. Obžalovaný na něj ale vytáhl legálně drženou zbraň a vyhrožoval mu slovy: ‚Ty k* * * * e, vylez ven, já tě sejmu. Nemysli si, že je to plynovka. Já tě sejmu.‘

René Bárta ale před Okresním soudem Domažlice vylíčil, že agresorem byl poškozený. „Jeli jsme po lesní cestě a po poli a poškozený do nás se svým vozem najížděl a nadával nám. Nejprve se mě snažil vytlačit, najížděl od mě z boku, a nakonec mi zatarasil cestu. Nadával, že mu tam jezdíme, že jsme magoři a používal i horší slova. Nereagoval jsem. Zbraň jsem vytáhl až když mě začal svým vozem ohrožovat,“ popisoval soudu Bárta.

Najet na něj měl poškozený Karel B. dvakrát. Poprvé vycouval se svým vozem značky Lada Niva, čelně se proti Bártovi rozjel a kousek od něj zastavil. Podruhé už na brzdu nešlapal a kdyby dle svých slov Bárta neuskočil, vážně by mu poranil nohy, což potvrzuje i svědek Václav K. „Najížděl na nás, nadával a René na něj vytáhl zbraň, až když na něj najížděl.“ Ovšem podle státní zástupkyně se výpovědi Václava K. v čase liší. Jinak vypovídal v přípravném řízení a jinak před soudem. „Věci mám v hlavě živější s odstupem času,“ vysvětlil Václav K.

Vytáhl na mne zbraň, nadával mi

Celou situaci vidí jinak Karel B. a jeho úhel pohledu se shoduje s předloženou obžalovou. „Nevěděl jsem tehdy, že jde o tohoto muže, dnes vím, jak se jmenuje. Ten den měl ale na hlavě kuklu. Jako jediný zastavil na mé úrovni, stáhl jsem tedy okénko a řekl mu, proč tam jezdí, protože je na poli zaseto.“ Ladu pak čtyřkolkou objel, ohodil ji blátem a kameny a rozjel se dál. Karel B. jel za ním, čtyřkolka začala zpomalovat, jelikož se jí v cestě objevily spadlé větve. V ten moment Karel B. využil příležitost a předjel jej. „Vytáhl na mne zbraň, nadával mi a řekl, že je zbraň ostrá. Z auta jsem odmítl vylézt a nakonec jsem z místa odcouval pryč,“ vypovídal Karel B.

K tomu se Bárta vyjádřil tak, že zbraň nebyla nabitá a náboj nebyl v komoře. „Použil jsem ji pouze pro zastrašení. Měl jsem obavy o své zdraví a o svůj život.“

Ne všichni čtyřkolkáři na spontánní projížďce však o zbrani a výhrůžkách věděli. Několik z nich ve svých výpovědích uvedlo, že jakmile se dozvěděli o tom, že v incidentu sehrála roli i zbraň, chtěli se od celé party distancovat. „Řekl jsem si, jak jsem s takovým blbcem mohl jet,“ sdělil svědek a jeden z řidičů Luboš K., který zároveň dodal, že pokud vznikla nějaká škoda, je ochoten ji nahradit. A nebyl sám. Nahradit případnou škodu bylo ochotno několik z nich.

Soud případ nicméně odročil. Důvodem je předvolání dalších svědků. V případě, že soud shledá Reného Bártu vinným, hrozí 2 roky až 8 let odnětí svobody.