„Našli v něm 3434 kusů pirátských CD a DVD nosičů. Pokud by se jednalo o originály, dosahovala by cena až 1,5 milionu Kč," vyčíslila Jitka Blahutová, mluvčí Celního úřadu pro Plzeňský kraj.

„Celníci si při kontrole stánku s parfumérií a módními doplňky všimli, že jeho prostor je zkrácen falešnou stěnou. Po odsunutí stěny s policemi a parfémy našli vchod do utajené zadní části stánku, kde bylo vystaveno po celém obvodu místnosti téměř 3,5 tisíce hudebních a filmových nosičů," popisuje Blahutová prvotní impulz, který vedl k odhalení tajné skrýše.

„V tomto prostoru pak celníci objevili za velkým obrazem další tajná kovová dvířka, která sloužila jako zadní únikový východ a pravděpodobně také jako místo, kterým bylo nepozorovaně zboží doplňováno," dodala mluvčí.

„Z porušování práv duševního vlastnictví je podezřelá vietnamská občanka, která stánek provozuje," konstatovala Blahutová.

Razie na tržnici
Několik dní před odhalením tohoto případu zažila folmavská tržiště rozsáhlou razii. Podílelo se na ní několik desítek domažlických policistů a kriminalistů, psovodi se služebními psy, cizinecká policie i pracovníci České obchodní inspekce. Trhovci většinu stánků urychleně zavřeli a z místa uprchli.

„Policistům se je podařilo dohledat a stánky zkontrolovat. Bylo zkontrolováno 68 cizinců," uvedla mluvčí PČR Dagmar Brožová. Lidé z hospodářské kriminálky odhalili trestný čin porušení práv k ochranné známce a jiným označením. Na místě bylo zjištěno i 27 deliktů týkajících se živnostenského podnikání, které bude řešit příslušný odbor domažlického městského úřadu. „Byly zaevidovány dva přestupky proti veřejnému pořádku, tři ohledně pobytu cizinců na území České republiky. Dopravní policisté zaevidovali 36 dopravních přestupků. Uložili pokuty 8 600 korun," uvedla Brožová.

Pracovníci ČOI zkontrolovali 18 provozoven, přičemž zjistili 17 přestupků. Zajistili téměř osm set kusů falešného zboží (oblečení, brýle, kabelky, peněženky, opasky a hračky) v hodnotě originálních výrobků zhruba 4 a půl milionu korun.