Plzeňský městský soud v pondělí znovu projednával případ dvaasedmdesátiletého Milana Noska z Rokycanska, který měl v září 2018 způsobit požár ubytovny na Karlově v Plzni, při němž uhořela 26letá žena a dvanáct lidí utrpělo zranění. Oheň tehdy nadělal škodu za desítky milionů korun.

Soud pokračuje výslechem svědků. V pondělí vypovídal bývalý správce objektu a současný údržbář ubytovny, podle kterého byly s obžalovaným stále potíže. „Obtěžoval ženy z ubytovny. Močil a kálel ve svém pokoji, byl u něj hrozný smrad. Na šňůrách měl rozvěšené dámské kalhotky, na zemi byl pořád hrozný nepořádek,“ uvedl svědek s tím, že po vypuknutí požáru se snažil obžalovanému pomoci najít cestu ven.

„Bouchal jsem na dveře a hnal lidi ven. Pak jsem zahlédl obžalovaného, jak stojí nahý před pokojem a točí se dokola. Byl úplně v tranzu. Řekl jsem mu, ať utíká ven,“ řekl dále svědek.

Obžalovaný vinu popírá. „Ubytovnu jsem nezapálil, kouř nešel ode mě z pokoje,“ ohradil se Nosek, kterému hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti osm let vězení. V současnosti žije v Praze mezi bezdomovci.

Z vyšetřování vyplynulo, že požár vypukl 11. září roku 2018 u obžalovaného v pokoji, kde měl na televizi zapálenou svíčku. „Svíčky jsem si zapaloval, protože tam bylo zkratové připojení žárovek. Kupoval jsem si žárovky, které ale vydržely tři až čtyři dny a pak ruply,“ stojí v Noskově výpovědi z přípravného řízení.

Senior měl být v té době opilý. „Měl jsem dvě piva a dvakrát dvě deci červeného vína, což neznamená, že jsem se nějak potácel po chodbě,“ řekl. Svíčku podle obžaloby nedopatřením shodil na zem, kde byly letáky, které okamžitě začaly hořet. Oheň se šířil ohromnou rychlostí, hasičům trvalo přes dvě hodiny, než ho dostali zcela pod kontrolu.

Na ubytovně zemřela tehdy šestadvacetiletá Češka, která v době požáru spala a záchranné složky ji ve spáleništi nalezly až druhý den. Podle státního zástupce rovněž vyskočilo několik lidí před ohněm z okna, přičemž si zlámali páteře, pánve nebo končetiny.

Soud bude pokračovat v následujících dnech výslechem dalších svědků.