„Můžete nám pomoci? Potřebovaly bychom vodu do chladiče,“ požádala třiaosmdesátiletého muže z Němčic u Kdyně jedna ze tří podvodnic, které se rozhodly staříka okrást.

Vyhlédly si ho v okamžiku, kdy sekal na zahradě trávu a nechal otevřené dveře z jídelny na terasu.

Muž ženě vyhověl, ta se i se svojí mladší kumpánkou za chvilku vrátila s tím, že potřebuje další vodu, třetí žena zůstala sedět v autě.

„Mladší žena se snažila dostat do domu a muže požádala, zda by mohla jít na toaletu. Do domu ji nepustil a poslal ji za roh kolny. Mezitím se vrátila ta starší a chtěla si vykoupat nohy v plechové vaně na zahradě. To jí muž nedovolil odešl za roh domu, kde nabral vodu do konve a nohy jí polil,“ uvedla domažlická policejní mluvčí Vladislava Čejková.

Pět minut, kdy se zdržel se ženami za rohem a neviděl na otevřené dveře na terase, se mu stalo osudných.

„Podvodice této doby zřejmě využily, vnikly do domu a ze stěny v obývacím pokoji sebraly hotovost ve výši šestačtyřiceti tisíc korun. Jedná se o ženy tmavší pleti, které po krádeži odjely z Němčic v autě červené barvy směrem na Černíkov.“ pokračuje Čejková s tím, že policisté ve věci zahájili trestní stíhání a po podvodnicích intenzivně pátrají.

Zároveň žádají občany Němčic a okolních obcí, kteří by mohli k případu, který se stal v pondělí 12. července poskytnout jakékoliv informace, aby se obrátili na linku 158 nebo na nejbližší obvodní odělení PČR.

Podle němčického starosty Zdeňka Bosáka není tento případ v obci první.

„Není to ani dva roky, co byl v Němčicích, podle téměř stejného scénáře, okraden jiný senior. Stále upozorňujeme naše občany, aby si nepouštěli nikoho cizího do domu a nenechávali své úspory na zlodějům dobře známých místech. Rozjeli jsme i jakousi kampaň s policií, která před praktikami těchto podvodníků varuje naše občany na zasedáních zastupitelstva,“ řekl.

Oloupený třiaosmdesátiletý muž se nechtěl k případu vyjadřovat. Je z prožité události stále pod vlivem šoku a to, že se nechal podvést a přišel o své našetřené úspory, těžce nese.

Policie radí seniorům:
– neotvírejte cizím osobám
– nenechávejte doma cizího člověka bez dozoru a neberte před ním peníze ze svých skrýší. Podvodníci vždy chtějí zjistit, kde máte úspory uloženy
– nenechávejte si doma větší hotovost
–nemluvte o svých úsporách a skrýších s cizími lidmi
– pokud se setkáte s podezřelou osobou, obraťte se na nejbližší policejní služebnu nebo ihned volejte na telefonní číslo 158