Tachovska by se blokáda dotknout neměla. „Na území tachovského okresu žádný veřejný protest, tedy ani blokádu silnic, neorganizujeme," sdělil v pondělí Deníku předseda okresní Agrární komory Stanislav Eberl. „Samozřejmě, že protest podporujeme, ale ne takovouto formou," doplnil.
Zemědělci chtějí blokádou silnic protestovat proti zrušení tzv. zelené nafty a proti chystanému zavedení spotřební daně z vína. Protestní akce zemědělců se má uskutečnit ve středu 23. května mezi devátou a jedenáctou hodinou dopolední. Zemědělci chtějí se svojí technikou (vyjedou především traktory, ale také kombajny a jiné zemědělské stroje) vyrazit především na silnice první a druhé třídy na dvou stech místech České republiky. Ušetřeny by měly být dálnice.
K blokádě se nepřipojí ani soukromí zemědělci. „Nebudeme blokovat žádné silnice v tachovském okrese. Nevím opravdu o nikom, kdo ze soukromých zemědělců na Tachovsku by ve středu jel tento protest podpořit. Jedině bychom tím znepříjemňovali situaci lidem, kteří za to nemůžou a nemají s touto situací nic společného," řekl Deníku soukromý zemědělec Jaroslav Jurčík z Holostřev.
Se zrušením tzv. zelené nafty soukromí farmáři rovněž nesouhlasí, ale prostřednictvím svojí asociace navrhují jiné řešení, které by spočívalo v postupném odbourávání zvýhodněné nafty.
Podle ČTK je zrušení zelené nafty součástí schváleného balíku úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP.
Nyní mají farmáři nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení zelené nafty by platili téměř o 11 korun za litr více, a ročně by tak přišli o 1,6 miliardy korun.
Plnou cenu nafty už od loňska platí zemědělci na Slovensku. Nafta pro zemědělce tam zdražila o zhruba 17 centů (4,25 Kč) na litr.