„Zbirožský výjezdový tým označil místo v dostatečné vzdálenosti zhruba 200 metrů světelnými výstražnými kužely. Kolega ve výstražné vestě navíc hlídal, aby se k zátarasu na obousměrně uzavřené silnici nedostal nikdo nepovolaný,“ uvedl Martin Jedlička z jednotky SDH. V prostoru benzinky nad městem byla zřízena točna pro motoristy, kteří přes zákaz dojeli až na dohled havárie. Jenže našlo se pár řidičů, kteří situaci neakceptovali a ohrozili hasiče, který provoz řídil.

„Několikrát musel náš člen uskočit na poslední chvíli před rozjetými vozidly, která byla schopna kvůli stavu vozovky a povětrnostním podmínkám zastavit až za hranicí zátarasu stylem brzda na podlaze a auto do smyku,“ sděloval Jedlička.

Jeden takový kaskadér téměř způsobil kolizi s fatálními následky. Senior se přiřítil k uzavírce a přinutil hlídkujícího hasiče ke skoku do příkopu. „Kluci ho zastavili a důrazně upozornili na jeho chování. Nic víc udělat nemůžeme,“ krčil rameny velitel zbirožské jednotky.

„Dopravní policisté byli o události informováni bezprostředně. Zatímco řešili nehodový děj, příslušníci zbirožské jednotky řídili dopravu. Prakticky se stejnými pravomocemi, jako máme my,“ konstatovala policejní mluvčí Hana Kroftová.

Za pravdu jí dal Petr Poncar z Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje: „Směny HZS jsou vyškolené po odborné stránce a nechybí v ní psychologický faktor. Vůči nechápajícím a mnohdy agresivním motoristům volí zklidňující termíny, jenže pokud padne kosa na kámen, musíme i my volit důraznější slova. Konkrétních případů mohu vyjmenovat desítky. Obdobné konflikty řešíme často, ovšem zpravidla je vyřizujeme na místě.“ Profesionální či dobrovolní hasiči nebo zaměstnanci Správy a údržby silnic mají podle jeho slov povinnost řídit dopravu v momentech, kdy se policisté věnují účastníkům nehod. Nejlépe v oblečení s reflexivními prvky, výstražnými vestami atd.

S arogancí se setkávajíi skupiny Zdravotnické záchranné služby. „Sanitní vůz stojí občas při haváriích napříč silnice a není to samoúčelné. Jenže pro část takzvaných pánů silnic jde o šanci vyřádit se na lidech, kteří doslova zachraňují jejich životy,“ zdůraznila mluvčí ZZS Veronika Albrechtová.