Škárka v příspěvku s nadpisem „Zbyteční lidé - zbavme se jich“ z 1. listopadu reagoval podle svých slov na televizní reklamu na fond „Nedoklubko“, který podporuje předčasně narozené děti s hmotností, kdy „se vejdou do dlaně“. „Jinými slovy nevyvinuté zrůdy, které budou mít IQ kolem padesátky a budou pro společnost pouze přítěží. Budou nás stát pouze peníze a jejich přínos nebude ani nula, ale pouze mínus. Pouze nějaká neziskovka se na nich napakuje. Stejné je to i s mentály,“ uvedl Škárka s tím, že jediné možné řešení je stopnout veškerou státní finanční podporu neziskovkám. „Stát se musí probrat a zbavit se „zbytečných lidí“. Lidé, kteří nejsou přínosem společnosti, ať už z důvodu mentální, či společenské diskvalifikace (dementi, bezďáci, imigranti td.) nesmí být společností protěžování. Zbavme se zbytečných,“ dodal bývalý politik.

Jeho příspěvek vyvolal velkou kritiku, zejména ze strany rodičů nedonošených dětí, ale i mnohých dalších. Bránit se hodlá i Nedoklubko. „Výroky exposlance Jaroslava Škárky jsou pro nás naprosto neakceptovatelné, neboť svým obsahem zcela vybočují z hranic demokratické diskuze. V této věci hodláme po konzultaci s našimi právními zástupci podniknout další právní kroky. Považujeme jeho vyjádření za nepřípustné. Jménem všech rodičů předčasně narozených dětí a lékařů a sester, kteří o tato miminka pečují!“ uvedlo vedení spolku na svých internetových stránkách.

Výroky už prověřuje policie v Plzeňském kraji, kde Škárka žije. „Případem podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod se kolegové zabývají a prověřují veškeré okolnosti,“ uvedla plzeňská policejní mluvčí Michaela Raindlová s tím, že šetření je na samém začátku, a tak nelze sdělit bližší podrobnosti. Pokud by byl exposlanec uznán vinným, hrozil by mu trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

U soudu již v minulosti Škárka stanul, v roce 2012 byl odsouzen k nepodmíněnému tříletému trestu a k desetiletému zákazu činnosti poslance, když jej soud uznal vinným z podvodu. Později byl ale všech obvinění zproštěn.