Budoucí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch totiž plánuje škrty, a jestliže se naplní černý scénář, malým porodnicím nebude na konci roku 2018 prodloužena smlouva s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.

Požadavek na počet porodů zdůvodnil předseda České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák: „Myslíme si, že při nižším počtu není zajištěna erudice lékařů a dalšího personálu. Je to jako s každou činností. Jestliže něco nevykonáváte často a nevidíte dostatečné množství komplikací a závažných stavů, je pak obtížnější na danou situaci reagovat.“ Dvořák doplnil, že z medicínského a ekonomického hlediska není důvod, aby podobná zařízení existovala. Síť lůžkových zařízení je podle jeho názoru v tuzemsku dostatečně hustá. „Své dlouhodobé požadavky jsme předložili ministrům i pojišťovnám. Bude jenom dobře, když se pojišťovny budou doporučeními řídit,“ uzavřel.

ASOCIACE MÁ OBAVY

Proti výrokům budoucího ministra Vojtěcha se v pondělí ohradila Asociace českých a moravských nemocnic a označila je za nepromyšlené a netaktické. S prohlášením souhlasí též akciová společnost Nemocnice Plzeňského kraje. „Pokud by se v některých odlehlejších regionech omezovaly nemocniční služby, mohlo by tam pro pacienty či rodičky dojít k výraznému zhoršení přístupu k péči,“ zdůraznil mluvčí Jiří Kokoška.

Už letos v červnu skončila rokycanská porodnice. Důvodem byl velký pokles porodů a také personální nedostatek specialistů.

Bude-li platit požadavek 600 porodů za rok, může ji následovat Domažlická nemocnice. Minulý rok se tam narodilo 461 dětí, letos lze očekávat podobný počet novorozenců. Případné zrušení právě gynekologicko-porodnické kliniky je podle ředitele Petra Hubáčka nepřijatelné: „Jsme podobný příklad jako Jeseníky. Nemůžeme oddělení zrušit, protože pro matky z některých odlehlých oblastí by cesta do jiné porodnice byla jednoznačně riziková.“

Stodská nemocnice by mohla mít také problém, neboť minulý rok v ní přišlo na svět 578 chlapců a děvčat. Letošní čísla už jsou ale daleko optimističtější, uvedenou hranici přesáhnou a půjde o to je udržet. Zařízení v tomto roce navíc získalo nutnou akreditaci pro vzdělávání odborníků.

Radní pro zdravotnictví Milena Starková se nechala slyšet, že v případě zásadních změn se určitě zasadí o zachování stávající dostupnosti péče.

Podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého jsou jednání o končících smlouvách v počátcích. „Předjímat jejich výsledky třináct měsíců předem by bylo jenom spekulativní,“ sdělil.