Šestadvacet záchranářů podalo na sušickou nemocnici žalobu kvůli neproplaceným přestávkám na oběd. Zatím se ale mohli radovat jen čtyři z nich. Ti už mají jisté, že jim nemocnice musí ušlou mzdu zaplatit. Ostatní si musejí počkat na verdikt krajského soudu v Plzni.

„Problém s neproplacenými pauzami na oběd pochází ještě z doby, kdy sušičtí záchranáři patřili pod tamní nemocnici a s námi jen spolupracovali. Pod Zdravotnickou záchrannou službu Plzeňského kraje přešli v roce 2016 a od té doby je vše bez problémů, jsou spokojeni,“ uvedl krajský mluvčí zdravotnické záchranné služby Martin Brejcha.

NEPROPLÁCELI OBĚDY

Sušická nemocnice záchranářům, kteří odpracovali dvanáctihodinovou směnu, proplácela v letech 2013 až 2016 jen 11,5 hodiny, za pauzu na oběd zaplaceno nedostali, ač na to podle svého názoru mají nárok. Rozhodli se proto podat na zdravotnické zařízení žalobu.

„V případě první záchranářky, která byla, dá se říci, pilotním projektem, byla již věc pravomocně skončena. Následně poté bylo zahájeno řízení s jejími pětadvaceti kolegy. Nyní již máme vynesen rozsudek prvého stupně, kdy klatovský soud se ztotožnil s názorem záchranářů, že k neproplácení docházelo bez právního důvodu, tedy že jejich nárok na doplatek jednotlivých půlhodin je oprávněný. Sušické nemocnici byla v rozsudku uložena povinnost částky jednotlivým záchranářům doplatit a taktéž jim bylo přiznáno právo na úhradu nákladů řízení,“ uvedl právní zástupce záchranářů Rostislav Netrval.

Dodal, že jen u tří záchranářů, u nichž byl požadavek tzv. bagatelní, tedy nižší než deset tisíc korun, je verdikt pravomocný. V případě zbylých dvaadvaceti se ale nemocnice odvolala a rozhodovat tak bude krajský soud.

VÍCE NEŽ MILION

Nejde o žádné banální částky, nemocnice by v případě prohry platila více než milion. Pětadvacítka záchranářů požadovala totiž dohromady cca 650 tisíc korun, náklady řízení pak činí dalších zhruba 470 tisíc korun. „Problém vznikl v době, kdy nemocnici provozoval jiný subjekt. Pokud soud rozhodne ve prospěch záchranářů, tak to budeme muset uhradit my a na financování tohoto dluhu se dohodnout s předchozím provozovatelem,“ uvedl k tomu mluvčí sušické nemocnice Pavel Pechoušek.