Hrozí deset let

Jak již Deník informoval, tzv. mačetový útok, jak se konfliktu z března říká, mají na svědomí Jiří Polívka (27) a Jiří Beneš (22) z Přeštic. Následoval poté, co dnes již bývalá přítelkyně řekla Polívkovi, že ji znásilnili Leopold S., jeho syn a Martin Š., který s nimi bydlí v domku ve švihovské Havlíčkově ulici. Mladíci vzali mačetu, posilnili se rumem a vydali se na trestnou výpravu. Po vykopnutí dveří vtrhli do domu, kde našli Leopolda S. (51) odpočívajícího na posteli. „Stačil jsem jen vstát a už jsem zase ležel. Mlátili mě pěstmi, kopali do mě. Polívka měl přitom v ruce mačetu, Beneš nůž. Pak mě násilím odvedli dolů, kde mě vždy jeden hlídal a druhý luxoval barák. Udělali tam hrozný bordel. Vzali i nějaké věci, třeba dvoustovku, paralyzér a další drobnosti. Celé to trvalo asi dvě hodiny," řekl soudu Leopold S., který je v městečku považován za výrobce a dealera drog. Po útoku měl pohmožděniny, zraněnou hlavu a zlomené žebro, a tak strávil tři dny v nemocnici.

Podle obou recidivistů to ale nebylo tak horké. „Řval jsem na něj a dal mu pár facek. On se přiznal, že to udělali. Tak jsem ho ještě kopl do hlavy," řekl Polívka, který popíral, že by v domě kradl. „Já šel zmlátit ty tři, ne krást. Jediné, co jsem tam vzal, byl pervitin, který ležel na stole, a nějaká barva," uvedl Polívka. Jeho kamarád Beneš tvrdil, že on sám nikoho nemlátil, neměl v ruce nůž, ani nic v domě nebral. „Jen mi pak cestou zpět do Přeštic dal Polívka půlku toho pervitinu a také paralyzér, který v domě sebral," řekl Beneš.

Polívka soudu dále řekl, že z vězení zaslal Leopoldovi S. omluvný dopis. „Přítelkyně, když za mnou přijela do vězení na návštěvu, tak mi řekla, že si to celé vymyslela," posteskl si Polívka.
U středečního soudu vypovídala dívka, která napřed řekla, že byla znásilněna, a pak to odvolala. Teď ale opět uvedla, že šlo z její strany o nechtěný sex, a tak se případem zřejmě bude muset zabývat policie a státní zastupitelství a není vyloučeno, že obyvatelé domku nakonec také skončí před soudem.

Vynesení rozsudku nad Polívkou a Benešem zabránilo už jen to, že jeden z nich byl před několika dny odsouzen jiným soudem a do Klatov včas nedorazily spisy potřebné k vynesení souhrnného trestu. Verdikt tak zazní až v září, oběma mužům hrozí až desetileté nepodmíněné tresty.

Čekají na posudky

Co se týče střelby z neděle 27. července, při které byli na ulici ve Švihově zraněni plynovou pistolí dva mladíci, tak sice policie pachatele zná, ale zatím ho z ničeho neobvinila. „Jsou potřeba znalecké posudky. Až na jejich základě bude možné stanovit právní kvalifikaci, tedy zda kromě výtržnictví šlo i o ublížení na zdraví," vysvětlil klatovský okresní policejní ředitel Jan Myslivec.