Kvůli chřipkové epidemii, jež aktuálně řádí ve čtyřech okresech, už některá zdravotnická zařízení či jejich oddělení zakázala vstup návštěvám. Jak ale řeší vyšší nemocnost svých zaměstnanců velké firmy v Plzeňském kraji? Nabízejí pracovníkům takzvané sick days neboli dny na stonání?

Pro tento benefit se rozhodla Škoda Transportation, novinka platí od začátku roku a už ji lidé začali využívat. K dispozici mají dva dny, kdy mohou marodi strávit doma, aniž by se jim krátily peníze. Vedoucí komunikace Michal Tobrman řekl, že akciová společnost nabízí ještě očkování proti chřipce. Donedávna si zaměstnanci, již ochořeli, vybírali dovolenou, náhradní volno za přesčasy či nemocenskou.

Obdobnou alternativu sick days mají pracovníci plzeňského magistrátu. „Jedná se o indispoziční volno, což je pět dnů. Než aby šli lidé klasicky marodit, raději si zvolí tuto možnost,“ uvedla mluvčí Eva Barborková.

Vedení Západočeské univerzity v Plzni se dosud nesetkalo s požadavkem o placené volno na stonání. Jelikož mají zaměstnanci nadstandardních šest týdnů dovolené, obvykle z ní ukrojí potřebnou dobu na zotavenou.

Plzeňský Prazdroj benefit sick days neposkytuje. „Flexibilně však mohou zaměstnanci po dohodě s nadřízeným pracovat doma. Samozřejmě u profesí, kde je to možné. Každopádně nemocný člověk by měl využít řádné nemocenské a léčit se,“ zdůraznila mluvčí pivovaru Jitka Němečková.

Ani plzeňská fakultní nemocnice o benefitu zatím neuvažuje. Zaměstnanci mají pět týdnů dovolené. „I s jejím výběrem zaznamenáváme v některých případech problémy. Systém sick days by podstatně zasáhl do rozpisů směn, vznikaly by obtíže při jejich obsazování,“ ozřejmila mluvčí Gabriela Levorová.

Vedoucí protiepidemiologického odboru krajské hygienické stanice Petr Pazdiora se domnívá, že sick days jsou sice příjemnou výhodou, nicméně léčbu chřipky neřeší. „Jestliže pacient dostane horečku a zůstane doma jenom dva dny, během kterých se mu podaří třeba i srazit teplotu, je to opravdu málo. Pokud jde pak do práce, znamená to jednak zátěž pro tělo, jednak je dotyčný stále infekční pro své okolí,“ upozornil. Doplnil, že zotavení v tomto případě trvá minimálně týden.