Hrdinou zápasu byl plzeňský kanonýr Marek Bakoš, který přispěl k výhře svého týmu dvěma góly a celkově nastřílel v sezoně už dvanáct branek.

Plzeň měla fantastický vstup do zápasu. Už ve třetí minutě poslal Horváth přesný pas ze čtyřiceti metrů do šestnáctky Sparty na Bakoše a muž, který ve středu debutoval ve slovenské reprezentaci, střelou k tyči překonal brankáře Švengera – 0:1.

Ve 13. minutě se radovali Západočeši podruhé. Brankář Pavlík poslal z výkopu do sprintu Daridu, který zacentroval ke vzdálenější tyči a nejmenší hráč na hřišti, Pilař, doklepl míč hlavou zblízka do sítě – 0:2.

Šokovaná Sparta se však na konci první čtvrthodiny hry postavila znovu na nohy. Čišovský odvracel míč podél brankové čáry jen k ležícímu Kweukemu, který na zemi hlavou posunul míč za brankovou čáru – 1:2.

Sparta převzala aktivitu, jenže Plzeň taktickým výkonem uhájila do přestávky jednobrankový náskok a sama využívala každou příležitost k ohrožení sparťanské branky.

Na začátku druhého poločasu dvakrát fatálně chyboval rozhodčí Kovařík. Po velice hrubém zákroku Zápotočného kopačkou do boku Koláře, který volal po červené kartě, nenašel odvahu vytáhnout alespoň žlutou kartu a poslat tím Spartu do početního oslabení. Domácí stoper už totiž jednu žlutou kartu měl.

Vzápětí nařídil penaltu po souboji Jarošíka s Pilařem v šestnáctce Sparty. Detailní televizní záběry odhalily, že ke kontaktu nedošlo a penalta zřejmě neměla být nařízena.

Plzeň však výhodu pokutového kopu nevyužila, se špatně mířenou střelou Horvátha neměl Švenger moc práce. „Určitě to nebylo žádné sportovní gesto, penaltu jsem samozřejmě chtěl proměnit. Bohužel se mi to nepovedlo,“ komentoval důležitý okamžik zápasu kapitán Viktorie.

Sebevědomě hrající Plzeň prokázala svoji vnitřní sílu, neproměněná penalta jí ani trochu neotřásla. Dál se prosazovala svým útočným kombinačním fotbalem a po zásluze byla odměněna. V 59. minutě poslal Kolář do brejku Petrželu a z jeho centru vstřelil Bakoš hlavou třetí gól Viktorie – 1:3.

Sparta byla na kolenou a svěřenci trenéra Pavla Vrby dokráčeli s přehledem před 18 tisíci diváky k zaslouženému vítězství.

Plzeňský kouč měl z výsledku velkou radost, jeho tým se výhrou na Letné a ziskem tří bodů vrátil do boje o titul. „Věděli jsme, že pokud na Spartě neuspějeme, boj o titul pro nás končí. Uhráli jsme vlastně čtyři body, protože teď máme se Spartou celkově lepší bilanci ze vzájemných zápasů. Vítězství je pro nás obrovsky povzbuzující do dalších jedenácti ligových kol,“ prohlásil po zápase spokojený trenér Viktorie Pavel Vrba.

Zato ve tváři kouče Sparty Martina Haška bylo patrné zklamání. „Měli jsme velmi špatný vstup do zápasu, oba góly padly po závažných chybách naší obranné linie. Přesto si myslím, že to byl zápas, který jsme mohli ještě otočit. Vstřelili jsme kontaktní gól a o přestávce jsme byli všichni přesvědčení, že utkání dokážeme zvládnout. Bohužel jsme ale inkasovali potřetí a prohráli,“ hodnotil zápas sparťanský trenér.

Sparta tak ve třech jarních zápasech získala pouhé tři body a značně si zdramatizovala cestu za titulem. „Mysleli jsme si, že v prvních třech jarních kolech získáme více bodů. Na druhou stranu jsme pořád první, máme náskok tří bodů na Liberec a šesti na Plzeň a to není málo,“ chlácholil Hašek fanoušky Sparty, kteří v sobotu večer vyprovodili jeho tým z trávníku pískotem.

AC Sparta Praha - FC Viktoria Plzeň 1:3

Poločas: 1:2. Branky: 15. Kweuke - 3. a 59. Bakoš, 13. Pilař. ŽK: Zápotočný, Matějovský, Kušnír - Limberský, Horváth, Kolář, Pavlík, Bakoš. Rozhodčí: Kovařík - Filípek, Jiřík. Diváci: 17 895.

Sparta: Švenger - Kušnír, Jarošík, Zápotočný, Pamič - Přikryl, Matějovský, Holek, Krejčí - Kerič (69. Juhar), Kweuke (80. Slepička). Trenér: Martin Hašek.

Viktoria: Pavlík - Rajtoral, Čišovský, Ševinský, Limberský - Horváth, Darida - Petržela (87. Řezník), Kolář, Pilař (90. Berger) - Bakoš (81. Ďuriš). Trenér: Pavel Vrba.