Plzeň – Zaparkovat auto u Boleváku a najít si na trávě na břehu místo pro deku? Ještě před pár týdny obrovský problém. Ale včera? Legrace, pláže největšího plzeňského rybníka se doslova vylidnily. Plavci dostali strach z vyrážky (tzv. cerkariární dermatitidy), která se u několika desítek lidí objevila.

Ale nyní, před nejteplejším letošním víkendem, kdy teploty vyšplhají i k 38 stupňům Celsia, mají hygienici i vedení města dobrou zprávu. Rostlin u břehů už není tolik, žádné další výskyty vyrážky hlášeny nejsou, takže voda je zase vhodná ke koupání.

„Podle mikrobiologických rozborů je kvalita vody výborná, naprosto bez sinic, ubylo také přírodního znečištění," vysvětluje Radmila Koubová z Krajské hygienické stanice v Plzni.

Včera odpoledne se u hráze koupal jen starší pár a mladá trojice. „Chodíme sem denně a to, že tu teď nejsou lidi, nám vyhovuje. Máme kam dát deku, není problém s převlékáním," pochvaluje si Jana z Plzně. Dodala, že když byly u břehu řasy, prostě je obešla. A nikdy žádnou vyrážku neměla. Její manžel Jiří uvedl, že na Bolevák chodí desítky let a poslední dva roky je tu nejčistší voda v historii. Ani jeden z nich z případných kožních problémů strach nemá.

Na plážích visí upozornění, jak lze riziko onemocnění snížit – používáním mastných voděodolných krémů a omezením pobytu ve vodě. „To radši risknu vyrážku, než aby za mnou zůstával na hladině mastný film," říká další Plzeňanka, která ale přišla letos k Boleváku poprvé. Předtím se s dcerou koupaly v bazénu.

Vodu v Boleveckém rybníku chválí také Richard Havelka ze Správy veřejného statku, který má údržbu vodních ploch na starosti. „V Boleváku je jedna z nejlepších vod ze všech našich rybníků," prohlásil Havelka. Podobně kvalitní je podle něj také v Kamenném, Šídlovském a Třemošenském rybníku. Zbytky vodních rostlin, které se v Boleváku v minulosti držely u břehů, jsou téměř pryč. Ovšem žací stroj Bolek brázdí hladinu dál. „Bude jezdit minimálně celý příští týden. Chceme rybník vysekat raději i v místech, kde se lidé nekoupou, abychom odstranili co nejvíce biomasy," slíbil Havelka.

Varování před vyrážkou podle hygieniků zůstane u Boleváku zřejmě do konce sezony. „Pro jistotu. Nikdo nezaručí, že se nevyskytne," vysvětlila Radmila Koubová.

Kam vyrazit na Plzeňsku za koupáním

Velký bolevecký rybník u hráze i v Ostende – zhoršená jakost vody, podle rozborů bezpečná a ke koupání vhodná
Kamenný, Šídlovský, Třemošenský rybník – kvalita vody dobrá
Senecký rybník – kvůli velkému počtu lidí už je voda zkalená, ale ke koupání vhodná
Koupací jezírko ve Škodalandu na borské přehradě – kvalita vody velmi dobrá, vstupné 25 Kč
Plavecký areál na Slovanech – voda výborná, vnitřní bazén se rekonstruuje, venkovní je otevřen už od 6:30, celodenní vstupné 110 Kč
Vodní nádrž Hracholusky – voda u hráze ke koupání vhodná, je třeba počítat se zhoršenými vlastnostmi; její kvalita se navíc horší směrem k zadní části vodní nádrže; na Butově už je voda ke koupání nevhodná
Biotop Kotynka Dobřany – voda vhodná ke koupání, vstupné 60 Kč
Koupaliště Tlučná – voda velmi dobrá, vstupné 50 Kč
Koupaliště Nýřany – voda velmi dobrá, vstupné 50 Kč