Na šampionátu se v českém dresu představila také 17letá hráčka HC Klatovy, kde nastupuje v týmu staršího dorostu, Veronika Lorencová (na snímku). V ženském hokeji je Lorencová hráčkou dlouhodobě nejlepšího českého týmu, Slavie Praha. „Mistrovství světa U18 bylo pro mě po olympijských hrách mládeže v roce 2016 druhou velkou oficiální reprezentační akcí. Jsem ráda, že jsem se probojovala do konečné nominace, protože v této sezoně mě trápila zranění. Měla jsem vyhozené rameno a pak zlomený palec, několik reprezentačních kempů jsem proto musela vynechat,“ byla za účast na vrcholném turnaji šťastná klatovská hokejistka.

PUK MÁ DOMA

Lorencová oprávněnost své nominace ukázala hned v prvním duelu českého týmu proti Švýcarkám, ve kterém ve druhé třetině snížila na 1:2 a zavelela tím k obratu na konečných 4:3 pro ČR. „První třetinu jsem nehrála a najednou mně trenér ve druhé části za stavu 0:2 řekl, že půjdu na led. Asi po třech sekundách ve svém prvním střídání na mistrovství se mi podařilo dát gól. Byla tam nebezpečná situace u brány, viděla jsem volný puk, tak jsem ho vzala a co nejrychleji s ním objela branku a snažila se ho do ní zasunout, což mi vyšlo. Byla to obrovská euforie, radost, vůbec jsem tomu nemohla uvěřit. Zároveň to byl první český gól na šampionátu,“ připomněla si krásnou chvilku Lorencová, která si na památku schovala i gólový puk.

České hokejistky byly na mistrovství světa zařazeny do výkonnostní skupiny B, kde je kromě Švýcarek čekaly ještě reprezentantky Německa a Finska. Také proti Němkám Češky prohrávaly a i když vyrovnaly, z výhry v prodloužení se radovaly jejich soupeřky. „Zápas s Němkami nám ukázal, že nic není zadarmo a že nikoho nemůžeme podcenit,“ okomentovala české zaváhání Lorencová. V posledním utkání ve skupině svedly Češky dramatickou bitvu s Finskem, na jejímž konci se mohly radovat z vítězství 3:2. Tato výhra jim zajistila první místo ve skupině a postup do bojů o medaile.

NA KANADU NESTAČILY

Ve čtvrtfinále narazil český výběr na reprezentantky Kanady, které skončily v lepší výkonnostní skupině A na čtvrtém místě. „Kanadě se zápasy ve skupině výsledkově moc nevydařily, ale já ji společně s USA považuji za dva nejlepší celky. Věděli jsme, že nás Kanada bude chtít za každou cenu porazit, na druhou stranu jsme si říkali, že to jsou stejné holky jako my a že nějaká šance existuje a popereme se o ní. Do zápasu jsme vstoupily docela dobře, postupem času nám ale odcházely síly a Kanada pak už zápas kontrolovala. Na začátku třetí části jsme ještě snížily na 1:3, což nám trochu vrátilo krev do žil, ale víc už se nám udělat nepodařilo,“ popsala klatovská hokejistka čtvrtfinálový duel s Kanadou, ve kterém Češky prohrály 1:3 a v závěrečném zápase na mistrovství bojovaly proti Finkám o 5. místo. Na rozdíl od zápasu ve skupině byly tentokrát ve vyrovnaném zápase šťastnější Finky a po prohře 1:2 získala Česká republika šesté místo.

Kanada svoji sílu ukázala také v dalších svých zápasech. V semifinále s pozdějšími vítězkami turnaje z USA podlehla 4:3 až po samostatných nájezdech a v soboji o bronz přehrála 5:1 Rusko. Stříbrné medaile získaly na šampionátu Švédky.

„Šampionát byla skvělá zkušenost, mistrovství světa bych přála zažít každému. Je to super, ať už ta podpora od fanoušků nebo ten pocit, když po vítězném zápase hrají vaši hymnu. To je jeden z nejlepších pocitů vůbec. A i když se nám nepodařilo dosáhnout na medaili, což byl před mistrovstvím náš cíl, tak si myslím, že můžeme být s výkonem spokojeni,“ zhodnotila šampionát Lorencová.

VIDĚLI RUDÉ NÁMĚSTÍ

Kromě sportovních zážitků a nově nabytých hokejových zkušeností poznala klatovská hokejistka i něco z turistických lákadel hlavního města Ruska. „Dmitrov leží asi 60 km od Moskvy, takže když jsme měli na mistrovství volný den, vydali jsme se do Moskvy na výlet. Byli jsme na Rudém náměstí, kde byly zrovna vánoční trhy. Byl to příjemný odpočinek, na chvíli vypnout od hokeje,“ vrátila se ve vzpomínkách do ruského hlavního města mladá reprezentantka, pro kterou byl šampionát poslední velkou akcí v mládežnických reprezentacích. „Od příští sezony spadám už do seniorské kategorie. V reprezentaci bych se samozřejmě ráda udržela, takže mě čeká boj o místo. Musím makat a doufám, že se dostanu i do ženské reprezentace,“ uzavřela Lorencová.