Ty na několika místech regionu způsobily dokonce lokální povodně. Ty největší se v noci z úterý na středu přehnaly Klatovskem. Poničily domy, komunikace i mosty, některé obce zůstaly odříznuty od světa, v jednom úseku nejezdily vlaky. Hasiči museli zachraňovat lidi z kempů u rozvodněných řek i z vozidel uvízlých v lagunách vody. Při pohledu na řádící vodní živel dva lidé zkolabovali, jednoho z nich se již nepodařilo přivést k životu. Škody se stále sčítají, ale je jisté, že půjdou do milionů korun.

Krajská mluvčí hasičů Pavla Jakoubková potvrdila, že nejvážnější situace z celého kraje byla z úterý na středu právě na Klatovsku. „Z důvodu velkého množství srážek došlo ke zvednutí hladiny Křemelné a Vydry a následně i Otavy. Otava a Křemelná dosáhly třetího stupně povodňové aktivity v úseku Rejštejn – Horažďovice," uvedla Jakoubková.

Hasiči ve spolupráci s policií varovali před hrozícími záplavami organizátory dětských táborů. Ohroženy byly děti v táborech Střelské Hoštice, Rabí, Radešov a Velké Hydčice. V Radešově bylo v dětském táboře ubytováno 150 kluků a dívek. „Vedoucí odvedli děti ze stanů do jídelny, kde také všichni nocovali. V případě vylití řeky z koryta byli v pohotovosti hasiči z Rejštejna a Sušice, kteří by děti pomocí člunů přepravili do rejštejnského kulturního domu, kde bylo připraveno náhradní ubytování," informovala Jakoubková a doplnila, že provozovatelé kempů podél řeky Otavy byli též informováni o hrozícím nebezpečí. V kempu Antýgl u Srní se uskutečnila spontánní evakuace, hasiči pouze na místě asistovali. „Také v kempu u Horažďovic, v Týnci u Malého Boru, Radešově a Muchomůrce byli všichni připraveni v případě povodně okamžitě opustit kemp. Hasiči ze Sušice a Dlouhé Vsi pomocí lanové techniky evakuovali osmadvacet dospělých, devět dětí a dva psy," konstatovala mluvčí hasičů.

Situace byla dramatická i na několika místech na Plzeňsku. Přestože se nejednalo o tak ničivou vlnu, která spláchla Klatovsko, na několika místech se voda valila po ulicích. Údajně kvůli chybějící kanalizaci tekly proudy vody po Meduňkové ulici v plzeňské části Lhota. „Bohužel stále se v městské kase nenašel dostatek peněz na pořízení kanalizace, jak dlouho budeme čekat a doufat, že se nám domy pod vlivem dešťové a spodní vody neporuší?" stěžuje si jeden z obyvatel ulice.

Voda tekla i jinde. „To je úplně řeka, co se valí po cestě," řekla nám jedna žena z Trnové na severním Plzeňsku. Dramatická situace byla i v Plzni-Hradišti. Meteorologové ale slibují v příštích dnech ustálení situace.