Na doporučení hasičů hejtman Milan Chovanec (ČSSD) vyhlásil dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Kromě rozdělávání ohně ve volné přírodě je zakázáno také jakékoliv pálení hořlavých odpadů a platí zákaz ohňostrojů a pyrotechnických efektů, včetně vypouštění takzvaných lampionů štěstí. Informaci uvedla mluvčí krajského úřadu Šárka Stará.

Kvůli přetrvávajícímu suchu a velkému nebezpečí vzniku požárů podobná nařízení platí například také v Pardubickém, Královéhradeckém a Jihočeském kraji či ve středních Čechách.

Nařízená preventivní opatření trvají do odvolání a lidé jsou povinni je dodržovat. Při porušení jim hrozí pokuta. Kontrolu provádějí hasiči.

Vyhlášení zákazu rozdělávání ohňů souvisí s dlouhotrvajícím suchem a se zvýšeným počtem požárů lesních, polních a travních porostů v minulých dnech. I podle prognóz má pokračovat velmi teplé a suché počasí. Období mimořádného sucha, kdy je zvýšené nebezpečí vzniku požáru v přírodě, je podle nařízení Plzeňského kraje z roku 2011 stanoveno na základě pozorování Českého hydrometeorologického ústavu. Platí tehdy, když množství srážek kleslo pod 25 procent dlouhodobého normálu, zároveň jsou vysoké denní teploty a od posledních vydatných srážek uplynulo víc než 20 dnů.