„V současné době máme již všechny potřebné přístroje a je připraven tým, který bude testování provádět,“ uvedl šéf krajských nemocnic Marek Kýhos s tím, že v úterý se konalo už zkušební testování. Laboratoř bude testovat vzorky standardní metodou PCR.

Do laboratoře se zatím budou vozit vzorky odebrané pacientům na odběrném místě u Domažlické nemocnice, což je zatím zhruba 40 až 50 vzorků denně. Laboratoř postupně počítá s navyšováním kapacity. Později by zpracovávala i vzorky nabírané v dalších odběrových místech krajských nemocnic.

Laboratoř nebude poskytovat výsledky přímo pacientům, ale předá je Státnímu zdravotnímu ústavu, který je vkládá do ústřední databáze.

Odběrové místo zatím otevřené nebude

Nemocnice Plzeňského kraje mají zatím pro potřebné pacienty odběrová místa v Domažlické a Rokycanské nemocnici. Připravená jsou i v Klatovech a Stodu. Ta ale zatím nejsou v provozu. O jejich spuštění rozhodne krizový štáb Plzeňského kraje ve chvíli, kdy budou kapacity současných odběrových míst naplněny. „Klatovská nemocnice začne nabírat vzorky, až to doporučí Krajská hygienická stanice, která řídí celé nabírání vzorků. O víkendu počet náběrů poklesl, jezdila jen jedna sanitka a na dvou stanovištích v Domažlicích a v Rokycanech to zvládli hravě. Nápor na testování daný vrátivšími se z Itálie a Rakouska pominul,“ uvedla krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková a dodala: „Naše strategie je taková, že opatření nastavujeme postupně, adekvátně k situaci. Proto, pokud stačí kapacita Rokycan a Domažlic, tak zatím Klatovy neotevřeme. Situace se může změnit během následujících dní. Budeme reagovat pružně, nikdo se nemusí obávat. Jsme připraveni.“

Pacienty k odběru v tuto chvíli indikuje pouze krajská hygienická stanice (KHS). Svého pacienta může sice k vyšetření navrhnout i jeho praktický lékař, ale pacient se před odběrem musí spojit s KHS, která indikaci potvrdí a objedná pacienta na příslušné odběrové místo nebo k odběru v domácnosti. Pokud se na odběrová místa dostaví pacienti sice po doporučení praktickým lékařem, ale bez předchozího telefonického kontaktu a indikace s KHS, nebudou otestováni.