Bydlíte v Klatovech a máte ve sklepě či v tzv. kolárně uložené jízdní kolo? Pak pořádně zbystřete! Ve městě podle všeho řádí zloděj či spíše organizovaná parta, která se zaměřuje právě na krádeže bicyklů. Policie se proto s žádostí o pomoc obrací na veřejnost.

Zatímco vloni za celý rok nahlásili v celém okrese majitelé kola jeho krádež v celkem 27 případech, letos vše nasvědčuje tomu, že jen ve městě pod Černou věží bude během pár dnů tento počet překonán. „V době od 1. ledna do 20. března bylo v Klatovech odcizeno 21 jízdních kol,“ informovala Dana Ladmanová z klatovské policie.

Cyklisty nepotěší především dvě věci. Za prvé dlouhodobě nízká úspěšnost policie v objasňování této trestné činnosti, a za druhé fakt, že zlodějům velmi výrazně nahrává lhostejnost lidí. „V panelových domech bydlí mnoho osob. Pachatelé mohou zazvonit na jakýkoli zvonek u dveří a čekají, zda jim někdo otevře dveře. Výjimkou nejsou případy, že do domu pachatel vejde s přicházejícím občanem, který otevřel vchodové dveře svým klíčem,“ uvedla Ladmanová.

Nenechavé ruce zlodějů už pocítili mnozí klatovští cyklisté. „Ze společné kolárny mi zmizelo moje kolo. Zloděj byl tak drzý, že se podle všeho za pár dnů vrátil a pokusil se ukrást jiné. Bohužel jinde než tam kola mít obyvatelé domu nemohou, proto teď máme ve dne v noci zamčený vchod,“ řekla Deníku Klatovanka, která nechtěla být jmenována, aby do svého paneláku nenalákala dalšího pobertu.

Že by ve městě náhodou zahlédla své ukradené kolo, je takřka vyloučené.

„Dá se předpokládat, že ihned po krádeži jsou bicykly odvezeny pryč z Klatov a zpeněženy,“ vysvětlil vedoucí klatovského obvodního policejního oddělení Jaroslav Pleticha.

„Při zjištění vloupání do sklepů i místností přivolejte policisty a žádáme vás, abyste nevstupovali do prostor, kde se krádež stala, protože tím zničíte stopy po pachateli,“ apeluje na okradené Ladmanová. Všechny obyvatele paneláků, ale nejen jich, pak žádá, aby v případě, že zjistí, že se v domě pohybuje podezřelá osoba, neprodleně telefonovali na tísňovou linku 158 nebo na telefon číslo 974 334 111.