Plzeňský kraj rozjel dobrovolné testování pedagogů. Učitelům, kteří se chtějí nechat otestovat na covid-19 pomocí takzvaných antigenních testů, stačí předložit potvrzení z daného zařízení a k odběru se registrovat. Zájem projevilo zhruba 4000 pedagogů v regionu, tedy asi čtvrtina. Testování bude provedeno každému zájemci mj. z řad učitelů mateřských, základních škol, středních, základních uměleckých a vyšších odborných škol.

„Pro nás je prioritou ochránit právě tuto skupinu zaměstnanců mimo zdravotnictví, protože vzdělávání mladé generace je i vzhledem k situaci v letošním roce zásadní. Podpora pedagogů v této nestandardní době je naprosto nezbytná,“ uvedl náměstek hejtmanky pro školství a sport Rudolf Salvetr.

„Jde nejen o krajské školy, kterých je v regionu více než sto. V kraji máme 509 škol a školských zařízení, kterých se možnost testování týká. Logisticky je to poměrně složitá záležitost, protože některá zdravotnická zařízení začala testovat už během pátku 4. prosince a některá začnou až od příštího týdne. Je třeba nalézt soulad mezi provozem škol a zatížeností zdravotníků, kteří budou testování provádět,“ dodal Salvetr.

Ilustrační foto
Češi za nákupy do Bavorska stále mohou, vánoční trhy ale budou hledat marně

Testování POC antigenními testy bude probíhat jak v krajských nemocnicích, tak i ve Fakultní nemocnici Plzeň (FN), ale také v nemocnicích Privamed a v Sušici. Jak informovala mluvčí Krajského úřadu Eva Mertlová, zaměstnavatel na základě žádosti vystaví na předem daném tiskopise učiteli potvrzení o zaměstnání v daném zařízení, s nímž si poté pedagogové mohou rezervovat čas a místo testu. „Ten pak mohou absolvovat v pracovní době, pokud to nenaruší provoz zařízení,“ uvedla Mertlová.

V současné době se lze registrovat k POC testům do FN Plzeň, Klatovské a Domažlické nemocnice a nemocnice Privamed. Od pondělka 7. prosince bude možné se objednat do Rokycanské nemocnice, Stodské nemocnice, Sušické nemocnice a Bioptické laboratoře Plzeň. V Tachově se testování POC testy rozběhne během příštího týdne.

Testování pedagogů potrvá do 18. prosince.