Policisté ukončili vyšetřování přečinu porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti a zločinu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění návrhem na podání obžaloby. Obviněným je podle informací Deníku 57letý bývalý starosta TJ Sokol a zároveň manažer kulturního úseku Vladimír Lisner. „Vyjadřovat se nechci, počkám na soud,“ řekl.

Celková škoda během jeho působení ve funkci (2012-2015) převýšila pět milionů korun. „Komisař z oddělení hospodářské kriminality zahájil trestní stíhání koncem srpna loňského roku. Podnět přišel z Krajského státního zastupitelství v Plzni,“ uvedla policejní mluvčí Hana Kroftová.

Lisnerovi je kladeno za vinu, že nehradil včas nájmy a faktury za energie, čímž narostly penále. Dále měl ignorovat správu nemovitého majetku, když došlo v budově k havarijnímu stavu. Přitom se zde v minulosti uskutečnila drtivá většina kulturních a sportovních akcí města. Trestní stíhání je vedené i kvůli chaosu v účetních knihách a nesplnění plateb vůči dodavatelům.

Exstarosta Sokola před čtyřmi lety označil spekulace o zpronevěře za sprosté lži: „Dluh vysvětluji špatným vyúčtováním peněz z evropských dotací, za které Sokol pořádal vzdělávací kurzy,“ vyjadřoval se před valnou hromadou jednoty, po níž ve funkci skončil.

V únoru 2016 byl zvolený nový výbor. S vědomím dluhu ve výši šest až sedm milionů korun, kvůli němuž finanční úřad obstavil Sokolu majetek.

Jednotu postupně opustili florbalisté a tenisté, kteří vy-tvořili samostatné subjekty. Další ranou do vazu bylo pro sokolskou organizaci zjištění statika. Strop velkého sálu sokolovny byl napadený dřevomorkou a dominanta v centru města je téměř celá uzavřena. Od 1. března 2018 přešla do vlastnictví Rokycan, ale až předevčírem zastupitelé rozhodli o způsobu rekonstrukce.

Členů TJ Sokol je nyní přes tři sta: „V oddílech všestrannosti a sportovní gymnastiky, přičemž malý sál a bývalou loutkárnu využíváme dvacet hodin týdně. Vlekoucí se záležitost komentovat nechci, máme najatého právníka,“ sdělila starostka Michaela Sedláčková.

„Vyšetřování případu bylo ukončeno návrhem na podání obžaloby. V případě uznání viny hrozí muži odnětí svobody na dva až osm let,“ dodala Kroftová.