Příští rok by měl začít postupně ožívat Park Berne, komplex, jenž u severoplzeňské Ptyče – v CHKO Křivoklátsko – buduje společnost Double Square Group.

Stavba, za níž stojí exmanželka miliardáře Pavla Tykače Daniela Kuchtová, se postupně zbavuje kontroverzního cejchu. Ještě do loňska nesla jméno Maják Ptyč a kusé informace o jejím využití často končily u 'ozdravného, vzdělávacího, relaxačního, kulturního a sportovního centra propagujícího filozofii Avenna, která pomáhá lidem uzdravit se a pochopit zákonitosti života'.

Kuchtová a léčitelky se však nepohodly a projekt se radikálně změnil. Pod zemí v areálu tedy vznikl depozitář s trezory, nad nimi vyroste až 32 luxusních vil. Zahájení jejich stavby je podle mluvčího Double Square Group Ondřeje Drábka na spadnutí. „V současné době finišuje výběrové řízení na dodavatele, poté podle počasí začne stavba," řekl Deníku.

První vily mají být zkolaudovány v roce 2017. Oproti tomu depozitář má těsně před kolaudací. Trezory o velikosti od 2,5 do 45 m2 budou stejně jako vily sloužit tuzemským i zahraničním milionářům.

Jestli si už některou vilu či trezor někdo zarezervoval, mluvčí potvrdit nechtěl. „V obecné rovině ale můžu říct, že o naše služby je zájem," připustil jen.

Stavba, která má se vším všudy vyjít na 1,7 miliardy, prý jinak pokračuje podle plánu. „Jde nám o to, aby se co nejvíce včlenila do krajiny," dodal Drábek. Právě s touto výtkou se investor dříve setkával asi nejčastěji. Po přepracování architektonické studie je ale Park zelenější a podstatně méně betonový, což oceňují hlavně místní.

„Je to rozhodně přijatelnější varianta," míní Petr Jirásek, starosta Hlinců, kam Ptyč patří.

Trezorové místnosti v Parku BerneCo vydrží: ➤ pád dopravního letounu ➤ osm hodin odolají teplotě 800 stupňů Celsia ➤ vodní proud o rychlosti 200 km/h ➤ záplavu do výše 20 metrů vodního sloupce ➤ orkán o rychlosti 170 km/h ➤ tlak 60 tun na metr čtvereční ➤ výpadek elektrické energie trvající několik dní
Co může být uvnitř: ➤ 70 tun zlata v jednom trezoru ➤ sbírky umění
➤ sbírky automobilů ➤ obrovská datová úložiště
Zdroj: www.buildingnews.cz

Starosta Petr Jirásek je také spokojený s tím, že si obec s investorem poměrně rozumí. „My sice stavbě od chvíle, kdy byla povolena, můžeme maximálně přihlížet, ale jsem rád, že s vedením společnosti dobře komunikujeme. Půl na půl spolupracujeme například na údržbě místních komunikací, dělíme se o vysekávání příkopů a asfaltujeme výtluky," popsal starosta.

Vedoucí Odboru výstavby Městského úřadu Kralovice Vlastimil Pech řekl, že připomínek a stížností, jimiž se v Kralovicích kvůli Ptyči dříve zabývali ve velkém, ubylo. „Vlnu reakcí tehdy vyvolalo, když se lidé divili, co to u Ptyče vyrostlo.

Zarážely je především věže a betonový skelet. Je ale nutno říct, že od té doby se pracovalo i na terénních úpravách a velká část té stavby je už v zemi. A vloni se podoba toho, co bude nad zemí, úplně změnila," konstatoval Pech.

Změna Majáku Ptyč na Park Berne je i podle něj přijatelnější co do pohledu i co do využití komplexu. „Zároveň jsem ale toho názoru, že kdyby podařilo dokončit předchozí projekt, nebylo by to také nic hrozného," dodal.

Návrh interiéru jedné z luxusních vil