Ve Stříbře funguje Klub vojenského opevnění, jehož členové se aktivně zajímají o vojenskou historii našeho území. Kontaktovali jsme jednoho z členů, a to Miroslava Löbla Suchela, zda by mohl uvedený nález více popsat. „Podle mě jde o zbytek granátu z minometu. Ten se používal při odstřelování zákopů nebo pěchot, protože létal do oblouku (vzhůru, dolů). Netroufnu si určit ráži, ani z jakého státu pochází," uvedl Suchel.

Proč se torzo granátu našlo v údolí Mže? Tvůrci stříbrských stránek s dobovými snímky www.starestribro.cz Karel Janda a František Samec mají jedno z možných vysvětlení. „Jedinou povědomost, co mám, je zpráva, že 5. května 1945 odpoledne projížděly Stříbrem jednotky americké armády, v rámci přípravy na obsazení města ostřelovaly severní a západní okraje Stříbra, přičemž jejich pozornosti údajně neunikly ani bývalé československé bunkříky," uvedl František Samec.

Karel Janda se domnívá, že Američané jen projížděli. „ Co je mi známo, tak v květnu 1945 Američané Stříbrem víceméně projížděli. Snad jenom prý vystřelili několik ran z míst dnešní ulice Na Vinici směrem na vyústění ulice Plzeňské ven ze Stříbra, tedy do místa, kde jsou dva bunkry u silnice. O nějakých dalších bojích nevím," uvedl.

Martina Sihelská