To bude pro vedení západočeského klubu tvrdý oříšek.

A nebude to záležitost, která by se dala vyřešit v perspektivě několika mála dnů.

Otázka, kdo Pavla Vrbu po jeho odchodu k české reprezentaci v polovině prosince na střídačce Viktorie vystřídá, je tématem diskusí odborné i laické fotbalové veřejnosti.

Deník proto oslovil pětici fotbalových expertů, kteří prošli jako hráči či trenéři Viktorií Plzeň s otázkou, kdo by podle nich úspěšného kouče Viktorie nejlépe nahradil.

Všech pět expertů navrhlo kromě první volby trenéra také druhého kandidáta.

„Mým favoritem je Luboš Kozel. Znám ho jako člověka, je to férový chlap. V Dukle pracuje velmi dobře, dvakrát ji v Gambrinus lize přivedl na šesté místo," říká někdejší Kozlův spoluhráč ze Slavie internacionál Karel Rada.

Podle něj by případné angažmá bylo pro dvaačtyřicetiletého trenéra velkou motivací aby dokázal, že jeho výsledky v Dukle nejsou náhodné.

„Byl by to posun v jeho kariéře. Luboš je zdravě sebevědomý a ambiciózní. Myslím, že by nabídnutou šanci dokázal využít," míní Karel Rada, který v současné době působí jako manažer ženského fotbalu a současně trenér ligových dorostenek ve Viktorii Plzeň. Vicemistr Evropy z roku 1996 je zároveň patronem juniorské dívčí české reprezentace.

Jako Vrbova nástupce vidí současného trenéra pražské Dukly také dvojnásobný reprezentant Robert Vágner. Také on zná Kozla ze společného působení ve Slavii.

„Myslím, že je to ten správný typ trenéra, který by mohl v Plzni navázat na práci kouče Pavla Vrby. Luboš je charakterní člověk. Jako trenér je velmi pracovitý, přemýšlivý, umí to s hráči. Stejně jako Vrba preferuje útočný fotbal," říká Robert Vágner, který trénuje třetiligový Chomutov.

Do třetice by Luboše Kozla doporučil i zkušený kouč Petr Uličný, který prošel Plzní jako hráč i trenér.

„Já fandím mladým trenérům a nejvýraznější osobností nich je právě Luboš Kozel. Vhodným kandidátem by mohl být i liberecký trenér Jaroslav Šilhavý, ale ten slaví s Libercem úspěchy v Evropské lize a pochybuji, že by ho současný zaměstnavatel uvolnil," míní třiašedesátiletý Petr Uličný.

Jenže to samé platí o Luboši Kozlovi, který je vázán smlouvou v Dukle a majitel pražského klubu nechce o jeho uvolnění zatím ani slyšet.

Situace na fotbalovém bojišti se však mění každou vteřinou a možné je dnes úplně všechno.

Se zajímavým tipem přichází legendární plzeňský trenér Zdeněk Michálek. „Mně by se na uvolněném místě po trenéru Vrbovi zamlouval Dušan Uhrin mladší. Je to mladý progresivní trenér se zkušenostmi ze zahraničí. Díky tomu by zvládl i zvýšený tlak spojený se špičkovým klubem," říká muž, který s Viktorií pětkrát postoupil do nejvyšší soutěže.

To současný trenér třetiligové Jiskry Domažlice Stanislav Purkart by na střídačku Viktorie doporučil současného kouče Františka Komňackého. „Je to kultivovaný trenér, velmi zkušený, navíc dobrý psycholog. Dobře se zná s Pavlem Vrbou, s kterým působil v Baníku Ostrava a mohl by tak úspěšně navázat na jeho působení v Plzni," říká Stanislav Purkart.

Svého kandidáta má i Deník, který se rovněž přiklání k trenéru Františku Komňackému.

Dvaašedesátiletý kouč má za sebou řadu úspěchů, vyhrál českou i slovenskou ligu, zkušenosti má i z působení u národního mužstva v roli asistenta. Ze společného působení v Ostravě má k fotbalové filosofii Pavla Vrby nejblíže. Kultivovaný trenér má předpoklady naklonit si také náročné a úspěchy posledních let zmlsané plzeňské diváky.

Usedne na trůn po Vrbovi Komňacký, Kozel a nebo někdo úplně jiný?