Meteorologové ale navíc vydali na pátek výstrahu s vysokým stupňem nebezpečí. Severozápad Čech totiž zasáhne večer od západu bouřkový systém na jehož čele by se mohly vyskytnout i velmi silné nárazy větru.

Tropický páteční den tedy vystřídají bouřky, zejména na severozápadě Čech. Meteorologové proto vydali výstrahu na silné až velmi silné bouřky s platností od pátečního odpoledne. "Bouřky budou doprovázeny silným větrem v nárazech sedmdesát až devadesát kilometrů v hodině, kroupami do dvou centimetrů, a krátkodobými srážkovými úhrny kolem 35 mm," uvedl Štefan Handžák z ČHMÚ s tím, že v noci na sobotu budou bouřky slábnout.

Nalezený granát a munice.
Žena při úklidu na půdě našla granát a náboje

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.