V chátrající budově jen vzdáleně připomínající lázeňské centrum se osmička žen a dívek kolem Hany Kolářové fotila na snímky pro kalendář.

Důvodem, proč se závodnice rozhodly pózovat, je snaha zviditelnit ženský triatlon
a k tomu navrch získat nějaké finanční prostředky.

„Hodily by se nám pro starty v zahraničí. Na závody Evropského nebo Světového poháru," říká Kolářová, která celý projekt iniciovala.

Loni totiž nafotila dokonce dva sportovní kalendáře.

„Na jednom jsme byly holky z cyklistické reprezentace a druhý jsem dělala s kamarádkou Evou Haškovou. A protože oba kalendáře měly docela úspěch, chtěly jsme vše zopakovat. No a přidaly se k nám další kolegyně," uvedla pětadvacetiletá Plzeňanka.

Na triatlon se bývalá plavkyně vrhla v sedmnácti letech. Úspěšně si poté vedla i v cyklistických závodech, a dokonce pronikla do reprezentačního výběru.

Jenže i když Kolářová dokáže sport spojit se studiem na vysoké škole a prací na částečný úvazek, setkává se spíš s odsudkem.

„Většinou se mě lidi ptají, proč tu dřinu vůbec podstupuji. Že triatlon nebo cyklistika není pro ženy. Jenže nás to baví, naplňuje a chceme ukázat, že na ženskosti nám to nijak neubírá," tvrdí studentka Vysoké školy strojní.

Chystaný kalendář by měl být jednou z hlavních zbraní triatlonistek.

„Aby i další holky viděly, že se nemají čeho bát. Že jsme normální ženské," vysvětluje zároveň trenérka.

K focení přemluvila sedm kolegyň.

Vedle Kolářové s Haškovou se na place ukázaly mistryně světa v terénním triatlonu a zimním triatlonu Helena Erbenová. Dále ironmanka a extrémní triatlonistka Dáša Svěráková, Jitka Šimáková, Petra Vachulková a nejmladší duo – Veronika Vlčková s Veronikou Šmejkalovou.

„Část snímků je laděna do příslušného ročního období, část by měla stylizovaně ukázat přerod ženy v triatlonistku, v bojovnici," prozrazuje Kolářová.

A proč si pro focení vybraly zrovna ruiny Městských lázní v Plzni?

„Lákalo nás zvláštní až bizarní prostředí rozpadající se budovy jako kontrast k ženské figuře," vysvětluje jedna z modelek.

„Byla to docela fuška. S focením jsme končily pozdě večer a připadaly jsme si zmlácené jak po náročném závodě. Navíc se nám zdálo, že na fotkách vypadáme hrozně. Ale všichni kolem nás přesvědčovali, že snímky vyšly dobře," říká Kolářová.

„To nejhorší snad máme za sebou (smích) a můžeme se zase soustředit na trénink i na plány pro příští sezonu," podotýká.

Vznik kalendáře podpořila i Česká triatlonová asociace.