Plzeňský kraj je na druhém místě v žebříčku krajů s nejnižší nezaměstnaností. Nezaměstnanost je stále rekordně nízká. Zaměstnavatelé přesto postrádají kvalifikované zaměstnance převážně v technických a dělnických oborech.

„Zaměstnance hledáme stále ve velkém počtu na několik pozic, hlavně v dělnických oborech,“ potvrdila Barbora Jeslinková z firmy Berger Bohemia.

Podíl nezaměstnaných v Plzeňském kraji činil na konci roku 2018 2,1 procenta. V lednu 2019 to bylo 2,3 procent.

Podle statistik Úřadu práce v Plzni je menší nárůst v zimě běžný, protože nejsou sezonní práce a ve větším počtu se hlásí lidé, kterým končí termínované smlouvy nebo dohody či živnostníci.

„Dělám na stavbách, přes zimu jsem na pracáku a beru třeba nějakou brigádu,“ řekl Jaroslav Bron z Rokycan.

Nezaměstnanost se lehce zvýšila ve všech okresech, nejvíce v Klatovech a Tachově. Nejnižší míru lidí bez práce měl ke konci roku 2018 Plzeň–jih s 1,8 procenta.

Úřad práce evidoval k 31. lednu 2019 celkem 37 103 volných pracovních míst. Uchazečů bylo ke stejnému datu 9799.

Podle analytiků se nyní do pracovního procesu zapojují i lidé, kteří jsou jinak ekonomicky neaktivní. Například důchodci, studenti nebo matky na mateřské dovolené. Může za to nedostatek lidí na trhu práce a rostoucí platy. „Jsem na mateřské, a pokud to jde, ráda si přivydělám polovičním úvazkem nebo brigádou, řekla maminka Andrea Kalmoňová z Plzně.

Těžké to mají s hledáním prvního zaměstnání i čerství absolventi. „Státnice z evropských studií jsem udělala v červnu, v prosinci jsem ale musela vzít práci mimo obor,“ sdělila Anna Šulcová.

Dinamo Záhřeb - Viktoria Plzeň
Viktoria nezvládla odvetu, v Evropské lize končí