Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stropnický štve brdské starosty

Plzeňský kraj – V datové schránce Ministerstva obrany ČR přistál v pátek ostrý dopis podepsaný patnácti starosty brdských obcí.

11.2.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Aleš Jaluška

Kdo se podepsalZa dopisem Stropnickému stojí starostové těchto měst a obcí:
Borovno, Dobřív, Hořovice (jako předseda mikroregionu Hořovicko, s výjimkou obce Chaloupky), Hrádek (u Rokycan), Kamenný Újezd (u Rokycan), Mirošov, Míšov, Rokycany, Skořice, Spálené Poříčí, Strašice, Štítov, Těně, Trokavec, Zaječov

 V dokumentu adresovaném novému ministru obrany Martinu Stropnickému se ostře ohrazují proti tomu, že Stropnický z jednání Poslanecké sněmovny 4. února stáhl zákon, který měl zrušit Vojenský újezd Brdy.

V úvodu dopisu stojí: „Žádáme Vás, aby ministerstvo ani Vláda České republiky neustupovala přáním Zastupitelstva Středočeského kraje a některým ze středočeských poslanců a senátorů PČR na zachování Vojenského újezdu Brdy."

Dále starostové upozorňují na to, že ze všech jejich dosavadních setkání se zástupci ministerstva vzešlo jasné stanovisko: vojenský újezd je zbytečný.

Jeho zrušení také podporuje Plzeňský kraj, zatímco „Středočeský kraj nikdy nepředložil jakýkoliv koncepční, natož pak ucelený názor na další společenský vývoj v oblasti Středních Brd".

Ředitel krajského odboru regionálního rozvoje Miloslav Michalec tvrdí, že postoj kraje se nezměnil a nezmění. Starostové by podle něj však měli apelovat především na poslance. „Očekávám, že o Brdy se v parlamentu rozhoří velký boj," míní Michalec.

Obce jsou po zrušení újezdu připraveny začít spravovat své původní katastry, o něž nedobrovolně přišly v roce 1949. Ještě předtím by v Brdech podle představ měla vzniknout chráněná krajinná oblast.

Ještě v polovině roku 2012 se přitom uvažovalo, že Chráněná krajinná oblast Brdy by mohla vzniknout začátkem roku 2014, a v roce 2015 by měl přestat Vojenský újezd Brdy existovat.

Podle dopisu ministrovi vedou obce k tomu, aby spravovaly původní katastry, tři hlavní důvody: ochrana přírody a krajiny, zabezpečení a kontrola a ochrana zdrojů pitné vody a zabezpečení a ochrana proti povodním majícím původ v oblasti Středních Brd.

„Znovu připomínáme, že již projednaný návrh zákona respektuje nejen historické, ale především geografické, resp. hydrografické vazby související s vodním hospodářstvím, nanejvýš důležitým pro velkou část obou regionů. Totiž s dispozicí a ochranou zdrojů pitné vody pro města a obce v povodí Klabavy, ale i dalších vodních toků. Stejně tak současně i se zamýšlenou ochranou přírody formou vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Brdy, s níž souvisí i demografický rozvoj na územích ve správě obcí, jež jsou dnes , bohužel vcelku oprávněně, nazývány jako 'vnitřní pohraničí'," píší dále starostové Stropnickému.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek prohlásil, že Stropnický návrh stáhl proto, aby se s ním blíže seznámil. „Projednávat by se měl až na březnové schůzi sněmovny," uvedl Pejšek.

Dopis brdských starostů ministrovi

Věc: starostové obcí Středočeského a Plzeňského kraje k jednání vlády a Poslanecké sněmovny PČR ve věci zrušení Vojenského újezdu Brdy

Vážený pane ministře

Dovolujeme si Vás oslovit v souvislosti s odložením projednávání zákona o vojenských újezdech Poslaneckou sněmovnou PČR a jeho vrácením k projednávání na Ministerstvu obrany a žádáme Vás, aby ministerstvo ani Vláda České republiky neustupovala přáním Zastupitelstva Středočeského kraje a některým ze středočeských poslanců a senátorů PČR na zachování Vojenského újezdu Brdy.

Se stanoviskem výše uvedených ostře nesouhlasíme. Vedou nás k tomu následující důvody:

1. Při setkáních starostů dotčených obcí s kompetentními zástupci Ministerstva obrany byla vždy jasně deklarována zbytečnost existence VÚ Brdy z důvodů výcvikových i finančních.

2. Zrušení VÚ Brdy a jeho převedení pod civilní správu s vyhlášením Chráněné krajinné oblasti Brdy bylo řádně v minulosti projednáno dotčenými rezorty s obcemi a kraji. Výsledkům projednání byla vyjádřena podpora zástupci samospráv převážné většiny brdských obcí.

3. Převážná většina uvedených obcí akceptovala plán i harmonogram prací souvisejících se zrušením Vojenského újezdu Brdy. Proti bylo pouze město Příbram a několik obcí v jeho sousedství. Podotýkáme, že město Příbram není přitom nijak rušením vojenského újezdu přímo dotčeno. Přesto odtud vzešly námitky, jež si teprve před nedávnem získaly podporu v Zastupitelstvu Středočeského kraje a u některých středočeských poslanců a senátorů PČR.

4. Zrušení VÚ Brdy v intencích projednaného plánu plně podpořilo Zastupitelstvo Plzeňského kraje svým usnesením č. 1061/12 z 23.2. 2012.

5. V souvislosti zatímního dodržení harmonogramu prací ve VÚ Brdy prakticky ustal dozor orgánů MO nad svěřeným územím v majetku státu, což značně napomohlo nebývalému rozvoji nežádoucí, nikým neregulované, tzv. „divoké turistiky", která bohužel zasahuje i do oblastí systému Významných evropských lokalit (Natura 2000).

V r. 2013 však započala vůči tomuto řádně projednanému plánu a dodržovanému harmonogramu kampaň proti nim v médiích a posléze i na půdě Středočeského kraje a nyní též v Poslanecké sněmovně a Senátu PČR, vedená především hejtmanem Středočeského kraje p. MVDr. Josefem Řihákem. V této souvislosti připomínáme, že Středočeský kraj nikdy nepředložil jakýkoliv koncepční, natož pak ucelený názor na další společenský vývoj v oblasti Středních Brd. Pouze trvá na zachování VÚ Brdy, který Armáda ČR pokládá za zcela zbytný z výše uvedených důvodů. Naše obce jsou přitom plně připraveny převzít nazpět správu svých původních katastrů, která jim v r. 1949 byla zákonem o zřízení vojenských újezdů násilně odňata. Obce k tomu vedou tři hlavní důvody:

1. Ochrana přírody a krajiny

2. Zabezpečení a kontrola a ochrana zdrojů pitné vody

3. Zabezpečení a ochrana proti povodním majícím původ v oblasti Středních Brd.

Znovu připomínáme, že již projednaný návrh zákona respektuje nejen historické, ale především geografické, resp. hydrografické vazby související s vodním hospodářstvím, nanejvýš důležitým pro velkou část obou regionů. Totiž s disposicí a ochranou zdrojů pitné vody pro města a obce v povodí Klabavy, ale i dalších vodních toků. Stejně tak současně i se zamýšlenou ochranou přírody formou vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Brdy, s níž souvisí i demografický rozvoj na na územích ve správě obcí, jež jsou dnes , bohužel vcelku oprávněně, nazývány jako „Vnitřní pohraničí".

Autor: Pavel Korelus

11.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mladík řídil bez řidičáku

Ilustrační foto.

Opilec tankoval ve Vránově bez placení

Planý poplach v domažlické pobočce České spořitelny

Domažlice – V úterý odpoledne zasahovali domažličtí hasiči v budově České spořitelny v ulici Msgre B. Staška.

VÍME PRVNÍ

Opět žhář. V Poběžovicích hořelo další auto

Poběžovice – Ve středu ráno mezi 5.15 a 5.40 hod. neznámý pachatel úmyslně zapálil dodávku Fiat Ducato na volně přístupném prostoru v Poběžovicích nedaleko místní školy. Podle informací Deníku se na místě našel hadr se zbytky zápalné látky. Vůz má patřit romskému majiteli.

Bělští si v Kolkovně užili jubilejní Country večer

Bělá nad Radbuzou – Posezení při country muzice je v Bělé poměrně častý způsob zábavy.

Před 90 lety zemřel lékař Josef Thomayer

Trhanov – Právě dnes, ve středu 18. října si připomínáme 90. výročí úmrtí lékaře, spisovatele a vysokoškolského pedagoga, trhanovského rodáka MUDr. Josefa Thomayera.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení