Úderem úterní půlnoci skončí v regionu vysílání dosavadního formátu DVB-T. Diváci musí přeladit na nový formát DVB-T2, který umožní přijímat více kanálů v kvalitnějším rozlišení. Lidé tak už nebudou moci přijímat signál pomocí staršího vybavení a musí si zakoupit buď nový televizor, nebo set-top box. Diváka s internetovou či kabelovou televizí nebo satelitem se změna nedotkne.

Už v úterý vypíná dosavadní DVB-T vysílání programů České televize v multiplexu 1 v západních Čechách, konkrétně z vysílačů Domažlice Vraní vrch a Plzeň Krašov. „Jednu minutu před půlnocí 4. února dojde k vypnutí DVB-T vysílání programů z vysílačů Plzeň Krašov a Domažlice Vraní vrch na kanálu 34, v tentýž čas 26. února potom bude vypnuto stávající vysílání ČT z vysílače Sušice Svatobor na kanálu 49. Ti, kdo již přijímají vysílání ČT v novém standardu DVB-T2, přelaďovat nemusí,“ ujistila mluvčí Českých radiokomunikací Petra Miterová.

Ze zvýšených prodejů nových televizí a set-top boxů je znát, že se lidé v Plzeňském kraji na přechod na nový vysílací standard připravují. „V lednu se oproti předchozímu měsíci zvýšil prodej set-top boxů o téměř 30 procent. Lidé nejčastěji nakupují set-top boxy v cenové hladině 700 korun,“ uvedla mluvčí společnosti Datart Eva Kočicová.

Set-top boxy jsou v některých prodejnách vyprodány. I proto zřejmě vzrostl zájem o internetové televize. „Tuto službu odebírá celkem 443 tisíc zákazníků, což je rekordní meziroční nárůst o 106 tisíc. Předpokládáme, že na Plzeňsku bude zájem nyní kulminovat,“ míní mluvčí O2 TV Lucie Jungmannová.

Na přechod musí být připraveny také společné antény na domech. Technici je dokážou upravit za tři až čtyři hodiny. „Není třeba na nich nic měnit. Pouze přijede technik a softwarově naprogramuje kanály na vysílači. Nepatrný nárůst žádostí o předělání antén jsme zaznamenali koncem roku 2019, nešlo ale o nic dramatického,“ řekl Petr Pelíšek ze servisu Antsat v Plzni s tím, že tyto úpravy provádí firma už dva roky. „Naši anténu přeinstalovali technici v prosinci. Úpravu jsme platili ze společného fondu, stojí kolem 20 tisíc korun,“ dodala předsedkyně Společenství vlastníků jednotek domu v Plzni na Borech Marta Schmidtová.