Její jednatelky Jana Mikulová (41) a Iveta Kadlecová (48) ve čtvrtek stanuly na lavici obžalovaných před Krajským soudem v Plzni. Státní zástupce Václav Průcha je žaluje pro zpronevěru. Ženy za necelé dva roky v letech 2011 a 2012 připravily své klienty o neuvěřitelných 21 milionů korun.

„V Jarově u Blovic jsme prodávali chalupu skoro za 1,8 milionu korun. Našel se kupec, který peníze převedl na účet realitky. My jsme měli dostat 1,717 milionu korun, které jsme ale dodnes neviděli. Když se tehdy realitka neměla k vyplacení peněz, paní Mikulová lhala, jako když tiskne. Tvrdila, že ty peníze jsou na cizím účtu, že to u toho člověka už nemohou sehnat atd. Po měsíci jsme podali trestní oznámení," uvedl poškozený Josef Červinka.

Za peníze z prodeje chalupy chtěl v Praze, kde žije, koupit byt. „Peníze nemáme a těžko kdy budeme mít, už v to ani nedoufám. Celé mi to moc nepřidalo, člověk nemůže spát a stojí ho to nervy," nechal se slyšet Červinka.

Podle stejného scénáře ženy připravily o peníze i drtivou většinu dalších klientů. Ti také po různých částkách od tisíců po miliony žádají náhradu škody.

„Nebylo úmyslem poškodit lidi," uvedla k obvinění Kadlecová. „Nechtěla jsem ukončit činnost firmy a přiznat si, že tolik lidí přijde o peníze," řekla Mikulová. Oběma hrozí až deset let vězení, Soud bude pokračovat zřejmě na konci září.

Prodali domy a byty, peníze ale nedostali

Bervičovi: minus 1,5 milionu korun, Jan Zach: minus 1,4 milionu korun, Cinkovi: minus 1,4 milionu korun, Miluše Šafránková: minus 572 tisíc korun, Mirka Kejzlarová: minus 144 tisíc korun, Červinkovi: minus 1,7 milionu korun. V tomto výčtu by se dalo ještě dlouze pokračovat. Jedná se o okradené klienty realitní kanceláře Styl. Její makléřky Jana Musilová a Iveta Kadlecová připravily své klienty dohromady o 21 milionů korun. Za zpronevěru jim hrozí až deset let za mřížemi. Kauzu ve čtvrtek začal projednávat Krajský soud v Plzni.

„Rodiče prodávali barák v Třebobuzi na Plzeňsku za 1,2 milionu korun. Kupec převedl peníze na účet realitky, ale rodiče nic nedostali. Matka mezitím zemřela a já jsem měla jako jeden z dědiců dostat podíl, to je 144 tisíc korun. Tenkrát jsem do té kanceláře jezdila každý týden, neustále jsem je také kontaktovala, jak mailem, tak telefonicky. Vždycky mi bylo řečeno, že se ty peníze musí uvolnit z depozitního účtu, který, jak jsme se později dozvěděli, společnost vůbec neměla. Ony si pořád vymýšlely, až jsme se s příbuznými obrátili na právníka," řekla jedna z poškozených Mirka Kejzlarová. Z peněz za dům její rodina dodnes neviděla ani korunu. „Už ani nevěřím, že ještě něco uvidíme. Je to smutné, obě napáchaly hodně škody a nejenom té finanční," doplnila Kejzlarová.

Jednatelky realitní kanceláře Styl Mikulovou a Kadlecovou žaluje státní zástupce dohromady z 29 skutků. Jen čtení obžaloby na začátku hlavního líčení zabralo téměř hodinu a půl a předseda senátu poté musel udělat přestávku. Stejně dlouhý čas poté zabraly výpovědi obžalovaných.

Ty vysvětlily, že dispoziční právo k účtu společnosti měly právě ony dvě. Na povrch vyplulo, že peníze klientů makléřky neukládaly na depozitní účet, jak stálo ve smlouvách, ale na běžný účet firmy, nebo je inkasovaly v hotovosti a z těchto peněz poté hradily výdaje realitní kanceláře. „Ty výdaje byly vysoké, zpočátku hlavně za reklamu a inzerci. Ale postupně jsme je začaly snižovat," řekla Mikulová. S kolegyní si však obě pořídily nová auta, každé skoro za půl milionu korun. Mezitím se neustále kumulovaly další a další dluhy. Ty vyrostly do výše 21 milionů korun.

„Věděly jsme, že hospodaření firmy není ideální. Pro mě ale bylo nemyslitelné, že společnost skončí. Pokračování firmy bylo jediným možným řešením. Tu škodu jsme chtěly uhradit z peněz, které bychom vydělaly další činností kanceláře," řekla Mikulová. Před soudem se také svěřila, že ona i její kolegyně dokonce čelily vyhrožování.

Společnost, jejíž základní kapitál byl dvě stě tisíc korun, byla založena v roce 2007. Od roku 2013 nefunguje.