Sedmatřicetiletý politik se zpovídal z toho, že vloni v prosinci sebral fotoaparát aktivistovi, který před magistrátem rozdával letáky. Rund k soudu ani tentokrát nepřišel, prostřednictvím svého advokáta Libora Michalce ale jednání v minulosti opakovaně popřel. Za krádež mu hrozily až dva roky vězení. Soud se dnes postavil na politikovu stranu a náměstka osvobodil. „Obviněný Petr Rund se zprošťuje návrhu na potrestání. Nebylo prokázáno, že se skutek stal," prohlásila soudkyně Bohdana Kučerová.

Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce, který pro Runda požadoval výchovný trest na spodní hranici trestní sazby, si ponechal lhůtu na odvolání.

Událost se podle obžaloby stala 20. prosince. Rund podle spisu fotoaparát sebral třiadvacetiletému Jakubovi Jahlovi. Mladík spolu s dalším aktivistou Václavem Raisem Runda delší dobu kritizovali, před radnicí opakovaně pořádali různé petiční akce. Konflikt vyvrcholil poté, co Rund Raise pozval, aby s ním na radnici několik dní úřadoval a sám viděl, jak různá jednání probíhají. Rais to pak kriticky popisoval na svém blogu.

Podle mladíků Rund fotoaparát vzal, sedl do auta a odjel. To Rund popřel, do protokolu uvedl, že nic z toho, co je mu kladeno za vinu, není pravda. Uvedl také, že se stal terčem útoků aktivistů. V případu neexistuje průkazný kamerový záznam. Podle jednoho z policistů, kteří v pondělí u soudu vypovídali, jsou na náměstí Republiky dvě kamery. Zařízení na rohu Františkánské a Zbrojnické ulice ale na radnici nevidí a jednoznačný pohled nedala ani kamera u morového sloupu.

Rundův obhájce Libor Michalec, bývalý soudce Okresního soudu Plzeň-město, žádal o zproštění pro nedostatek důkazů nebo postoupení věci na přestupek. „Tato kauza neměla být před soudem, celá důkazní situace tu stojí jen na tom, že jde o tvrzení proti tvrzení," uvedl.

Obhájce připomněl, že kauza trvá už rok. „Člověk musí ustávat obrovský tlak, má to dopad na jeho soukromý život, rodinu," uvedl Michalec. Na Jahla, který zveřejnil na facebooku část spisu a měl tak zneužít Rundovy osobní údaje, podal trestní oznámení.

Michalec kritizoval i to, že se případ projednával ve zkráceném řízení a kvůli tomu neměl možnost svého klienta bránit ani se k ničemu vyjadřovat dřív než až u soudu. „Zkrácené řízení probíhá tam, kdy je jasné, že se čin stal, například při řízení v opilosti nebo krádeže v supermarketu. Cílem má být dostat pachatele v co nejkratší době před soud," uvedl Michalec. Ohradil se i proti tomu, že Rundův případ řešila kvůli případné podjatosti tachovská policie a dozorovalo děčínské státní zastupitelství. Až vrchní soud pak případ vrátil do Plzně.

Podle soudkyně proti sobě stálo tvrzení Runda a Jahla s Raisem. „Soud se tak musel zabývat věrohodností svědků," uvedla. Upozornila na to, že výpovědi Jahla i Raise se lišily, jinak oba popisovali podrobnosti z dění před radnicí, například to, jak Jahl držel fotoaparát. „Soud přihlížel i k pozadí celé věci," uvedla. Jahla označila za osobu, která nerespektuje předpisy, figuruje v přestupkových řízeních, stál za heslem „odstraňte zkorumpované politiky", na facebooku zveřejnil část spisu, tedy i soukromá data ze života politika a další. Jahl také v září údajně popsal pomník Díky, Ameriko, čímž způsobil městu Plzeň škodu 30 tisíc korun. „Je otázka, kam až chtěl zajít," dodala soudkyně.

Jakub Jahl rozsudek komentoval slovy, že do určité míry takový rozsudek čekal. „Málokdy se člověk dovolá nějaké spravedlnosti, zvlášť v konfliktu s politikem. Ale s tím jsme do toho šli. Nešlo to však neoznámit, bylo by to hloupý," uvedl Jahl.

Rundův advokát prohlásil, že je rád, že zvítězil zdravý selský rozum. „Lidé by se neměli tak snadno ocitat před soudem, protože to má dramatické dopady na jejich život," reagoval na zproštění Michalec. Nevyloučil podání stížnosti proti policii a státnímu zastupitelství, protože případ byl podle něj veden nestandardně. Stejně jako soudkyně se pozastavil nad tím, že se policie nezabývala oznámením Raise, že ho politik napadl.

Petr Rund v pondělí řekl, že mu kauza přivodila psychické problémy. „Dokud si to někdo nezažije, tak to nepochopí. Dám si už na aktivisty pozor," podotkl Rund s tím, že také přestal věřit v systém týkající se policie a státního zastupitelství.

„Na soud jsem čekal jedenáct měsíců a vůbec jsem se nemohl bránit," dodal politik. Je přesvědčen, že celá kauza nebyla výmyslem aktivistů, ale pečlivě zinscenovaná věc některých lidí za nimi, kteří ho chtěli poškodit.