23. prosince 16.15 Na stole adventní věnec a trocha cukroví. Z televizní obrazovky zní tlumeně pohádkové příběhy, které náhle vyruší zvonění pageru. „Oblečte se, máme výjezd," zazní jasně od záchranáře Martina Chládka. Synchronně se od stolu zvedá jeho kolega – řidič sanitky Jan Musil. Oba nám zmizí před očima. Při záchraně života nechtějí ztratit ani vteřinu. Já a fotograf jsme v závěsu. Do dvou minut musí sanitka opustit základnu.

16.27 Míříme za pacientem, který zkolaboval v hospodě. Může jít o opilce, jehož k zemi skolil alkohol, ovšem z nahlášené události se může vyklubat i daleko naléhavější případ. „Nikdy není úplně jasné, jaká bude realita. Jde o to, že dispečer hovoří s laikem a ten mu neodborně popisuje zdravotní stav. Někdo to nafoukne, jiný zase podcení," vysvětluje mi šéf záchranky Plzeňského kraje Roman Sviták.

16.28 Rychle se nalodíme do sanitky. Do terénu s námi vyráží také doktor Lukáš Handl. Protože na západě Čech funguje takzvaný systém rendez-vous, lékař jezdí s řidičem v samostatném vozidle. To mu umožňuje vyrazit k většímu množství případů. Není-li situace vážná, poskytne odborník nemocnému pomoc, do nemocnice už ho pak nedoprovází, ale může se vzdálit k dalšímu případu.

16.32 V krvi mi stoupá hladina adrenalinu. Z Bor, kde záchranka sídlí, se ženeme zhruba stokilometrovou rychlostí na Skvrňany. V tramvajové trati se zvedá prach, modrý majáček a siréna diktují motoristům, aby nám nepřekáželi. V tandemu zamíří do ulic v průměru šestkrát až osmkrát během denní směny, v noci pak čtyřikrát až šestkrát. Nejde-li o komplikovanou situaci, trvá samotný výjezd asi hodinu. Na nekonečně dlouhé chvíle na záchrance tedy můžete zapomenout.

Muži v akci

16.42 Profesionální tým proráží cestu do zařízení prosyceného cigaretovým dýmem. Bleskově směřuje za pacientem. Na podlaze poblíž baru leží zhroucený 60letý muž. Po těle má několik zakrvácených míst. „Haló, slyšíte mě?" snaží se Handl navázat kontakt s pacientem. Zmatený muž však nedokáže z úst vyloudit ani pár srozumitelných slov.

Uvnitř je cítit napětí, 
štamgasti však disciplinovaně zůstávají na svých místech a po očku drama sledují. Pětičlenný záchranný tým fungující jako dobře seřízené hodinky zajišťuje u pacienta základní životní funkce, to znamená kontroluje dýchání, srdeční činnost a stav vědomí. Lékař napojuje rachitického muže na defibrilátor Corpuls, který ihned zobrazuje potřebné hodnoty. Povadlý koutek i špatná hybnost končetin pravé části těla předznamenává, že nepůjde o opilost. „Jedná se o cévní mozkovou příhodu," stanovuje lékař diagnózu.

16.50 Pacient dostává nitrožilně infuzní roztok a je přemístěn na nosítka. Každá sekunda je teď důležitá. Jestliže se postižený dostane do nemocnice do 4,5 hodin od chvíle, kdy se problémy objevily, přistupuje se k takzvané intravenózní trombolýze (tj. infuzí je podán lék rozpouštějící krevní sraženinu v mozku). Dotyčný má tedy velkou šanci, že se vrátí bez následků zpátky do života.

17.02 Jsme v sanitce. Oči neklidného muže s prošedivělými vlasy nepřítomně hledí mým směrem. Neobratně si snaží sundávat dýchací přístroj ze svého obličeje. Každý takový pokus záchranář sedící po jeho boku odvrátí.
Zanedlouho přijíždíme na Centrální příjem do Fakultní nemocnice Plzeň. Doktor Handl, pracující v tomto zařízení jako kardiochirurg, předává potřebné informace a dokumenty svému kolegovi neurologovi. Práce pětičlenné skupiny v tu chvíli končí. Chládka a Musila, s nimiž se vracíme na Bory, ještě čeká úklid sanitky.

Jako ve včelím úlu

18.15 V dispečinku s moderními přístroji, který připomíná spíše specializovanou počítačovou učebnu, to šumí jako ve včelím úle. Co chvilku je slyšet telefon volající o pomoc. Každý pracovník, během směny jich je na místě pět, má před očima čtyři monitory a na uších sluchátka s mikroportem. Obrazovky prozrazují, kde se sanitky z celého Plzeňského kraje zrovna vyskytují.

18.22 Dispečerka Ivana Březinová se představuje a zkušeně zjišťuje potřebné informace: kdo a odkud volá, co přesně se stalo, jaký je stav postiženého a kde se nachází. Situace je extrémně vážná. Muž, kterého našli bezvládně ležet na zahradě jeho příbuzní, je v bezvědomí a nedýchá. Březinová bez zaváhání posílá na místo dva záchranné vozy a bleskově zahajuje telefonickou asistovanou neodkladnou resuscitaci. „Nebojte se, sanitka už je na cestě. Je potřeba začít oživovat. Klekněte si vedle něj, uprostřed hrudníku stlačujte nataženýma rukama co nejrychleji hrudní kost do hloubky pěti centimetrů," výstižně instruuje. Mladá žena dobře ví, že kromě pravidelného ověřování stavu pacienta je důležité laického zachránce také psychicky podporovat.

18.30 „Už jsou u vás," sděluje s úlevou dispečerka. Mlčky se na sebe podíváme a doufáme, že se nevyplní ten nejčernější scénář. Podle ředitele záchranky je počet náhlých srdečních zástav v kraji přibližně 450 za rok. „Asi tři sta jedinců zemře na místě. Z těch, kteří jsou transportováni do nemocnice, se podaří zachránit jenom patnáct procent. A někteří z přeživších mají trvale poškozený mozek," zasvěcuje nás do statistiky Sviták.

18.42 Nervózně sledujeme červený obdélník na obrazovce. Záchranáři jsou dlouho na místě, což zpravidla nevěstí nic dobrého, následně dotyčného transportují na Emergency.

19.05 Když dorazí posádka zpátky na základnu, dozvídáme se špatnou zprávu. „Bohužel už se pacientovi nedalo pomoci," sděluje lékař smutným tónem.

Vysoké horečky

19.12 Dispečink nás vybízí k další akci. Tentokráte míříme se záchranářem Vítem Vrbou a řidičem Jakubem Šolcem ke čtyřleté holčičce. Stoupáme do horního patra činžovního domu. Jakmile blonďatá dívenka spatří záchranný tým v čele s lékařem Marcelem Hájkem, hlasitě se rozpláče. Rozrušený otec drží svou dceru v náručí. Vzlykot neustává. Záchranáři změří malé pacientce teplotu, přístroj ukazuje 40,5 stupňů Celsia. Bezradný otec informuje doktora o tom, kolik hodin dítě horečkou trpí a ukazuje v kuchyni vyskládané léky, které jí podal. Zdá se, že o zápal plic se nejedná. „Dáme jí dva čípky a k dalším vyšetřením ji budeme transportovat do nemocnice," sděluje stručně Hájek, který působil v několika zemích jako vojenský lékař.

19.32 Dovnitř vbíhá ustaraná matka, jež byla dosud v práci. Společně s partnerem navléká dceru do teplého oblečení, v dětském pokojíčku ještě bere plyšovou pandu. Rychlými kroky směřujeme opět do sanitky. Lékař se s matkou a dítětem loučí, jeho role v tuto chvíli skončila. My vyrážíme na ambulanci Dětské kliniky plzeňské fakultní nemocnice, kde si holčičku přebírají pediatři.

20.50 Pager oznamuje další výjezd – pokus o sebevraždu v borské věznici. Poprvé se vážně rozmýšlím, zda si nenechám tento případ ujít. Nakonec s ředitelem záchranky přeci jen do auta usedám. Proplétáme se žlutými chodbami, dozorce kráčí před námi a pouští nás za pevné mříže. Lékař, záchranáři i vězeňská služba shromážděná před celou jen mlčky postávají. Obviněný, který nastoupil odpoledne do vazby, se večer oběsil na prostěradle. Ve stísněném prostoru po něm zbylo pár osobních věcí a dopis na rozloučenou. Ani v tomto případě nebylo v lékařských silách muže zachránit.

22.32 Loučím se se zaměstnanci plzeňské krajské záchranky. Kromě toho, že si popřejeme klidné svátky, mám ještě jedno přání – aby případů se špatným koncem bylo v budoucnu co nejméně.