Tragická událost ze Žďáru nad Sázavou, kde psychicky nemocná žena pobodala tři mladé lidi, z nichž jeden zemřel, je stále mementem.

„Vyzkoušeli jsme otisky prstů při vstupu do hlavní budovy, ale tady jsme narazili na dodržování GDPR. tedy zákona o ochraně osobních údajů,“ sdělila ředitelka střední školy v rokycanské Jeřabinové ulici Irena Vostrá. Osvědčily se podle ní průkazky, karty, závora a u ní vrátný. Ovšem ani ten by před osmou hodinou ranní v zástupu stovek studentů vstup narušitele neohlídal. „Teď realizujeme rozsáhlé stavební úpravy v areálu, takže bezpečnostní opatření musí na čas ustoupit modernizaci školy,“ dodala Vostrá.

O kousek dál na Jižním předměstí je umístěna devítiletka s pohybem více než osmi set kluků a děvčat: „Jako jediní ze základek máme ostražitou vrátnou. A výhodou je, že školník bydlí přímo v objektu, kde jsme zajistili i průchod do tělocvičny,“ má jasno ředitel Bohumil Nosek.

V sídle Obchodní akademie v Plzni jsou dveře zabezpečené. Člověk “z ulice“ neproklouzne sem podle našich poznatků jen tak neproklouzne. Musí se na vrátnici zapsat do návštěvní knihy a uvést důvod svého pobytu. Na Klatovsku jsme zjistili, že většina devítiletek se v osm hodin uzamyká a poté lze do nich vstoupit jen po zazvonění. Školy si zpravidla nechaly instalovat u vstupních dveří kameru, takže mají jasno, kdo vstupuje. Sousedé na Domažlicku jsou rovněž ostražití. Přesto nám neuniklo, že zatímco hlavní vchody bývají prakticky nedostupné, vedlejší (například jídelny) už tak zajištěné nejsou.

Zvonek, odkazující na kancelář, sekretariát či ředitelství, je instalován v drtivě většině škol na Tachovsku. Po zazvonění a ohlášení se dveře otevřou pomocí bzučáku, případně přijde pro návštěvníka někdo z učitelů či ostatních zaměstnanců školy. V určitých hodinách stojí u vstupu jako dozor ještě školník. Některé školy poskytují své prostory také pro veřejnost, a to hlavně odpoledne a večer pro zájmové aktivity. Například ZŠ Zárečná v Tachově je u vchodu školník, který sportovce do haly pouští.