„Naše škola nabízí tři tříleté učební obory, které jsou ukončeny závěrečnou zkouškou. Absolventi tak získají střední vzdělání s výučním listem. Posléze jim nabízíme možnost pokračovat v nástavbovém denním i dálkovém studiu, které je zakončeno maturitní zkouškou,“ uvedla ředitelka Střední školy Bor Zdeňka Valečková.

V budově školy se koná teoretická příprava na budoucí povolání, odborný výcvik škola zajišťuje dvojím způsobem. „Buď v moderně vybavených učebnách a pracovištích odborného výcviku v daném oboru, ale také ve smluvních pracovištích přímo ve firmách, kam mohou naši žáci po vyučení nastoupit. Některé firmy si tímto způsobem vychovávají své budoucí odborné pracovníky,“ vysvětlila ředitelka Valečková.

Učební obor, který má ve škole nejdelší tradicí, je opravář zemědělských strojů. „Dnes už školu navštěvují vnuci někdejších absolventů,“ uvedla ředitelka. Další učební obor nese název mechanik opravář motorových vozidel. A třetím je obor kuchař – číšník. Všechny tři jmenované obory jsou určeny pro chlapce i dívky. „Naši absolventi nemají problémy s uplatněním na trhu práce. Ceněna je především skutečnost, že u technických oborů získávají kromě výučního listu také svářečské a řidičské oprávnění. Mechanici odcházejí s řidičským oprávněním skupiny B, tedy pro osobní auta a malé motocykly a skupiny C pro nákladní automobil. Opraváři zemědělských strojů mají navíc i oprávnění skupiny T, které je opravňuje k řízení traktoru. Za úplatu umožňujeme získání oprávnění skupiny E, což je přívěs a návěs. Naši absolventi tak mohou pracovat i jako řidiči kamionů. Žákům v oboru kuchař – číšník umožňujeme absolvování barmanského kurzu,“ popsala možnosti ředitelka.

Dodala, že absolventi nacházejí velice často uplatnění i v sousedním Bavorsku. „Dopomáhá jim k tomu takzvaný Europass, což je průkaz pro kvalifikovanou práci v zemích Evropské unie. Jsou v něm v němčině nebo angličtině vypsány jejich kompetence a možné pracovní pozice.“

Vyučenci všech oborů z borské školy, ale i jiných škol mohou pokračovat v nástavbovém studiu oboru podnikání, které je zakončeno vykonáním maturitní zkoušky. Pro denní studium trvá nástavba dva roky, dálkové studium je tříleté.

Učni se prezentují veřejnosti

Střední škola Bor se prezentuje svou prací i na veřejnosti.

„Právě připravujeme s několika dalšími institucemi celotýdenní Velikonoční machrovinky,“ uvedla ředitelka školy Zdeňka Valečková. Škola nechybí ani při dalších akcích, jako je rozsvěcení vánočního stromu či Loretánské slavnosti. Zajišťuje rauty při nejrůznějších společenských a kulturních příležitostech, jako jsou plesy, svatby, semináře a podobně. Nabízí také stravovací služby pro veřejnost.

Žáci se úspěšně zúčastňují mnoha soutěží

Jednou z možností, jak prověřit dovednosti a vědomosti žáků a zároveň je porovnat s úrovní na jiných školách podobného zaměření jsou soutěže. Střední škola Bor se jim rozhodně nevyhýbá a vozí domů vavříny.

„Například vloni v říjnu jsme ve finále gastronomické soutěže Vaříme s regionální potravinou Plzeňského kraje získali druhé a třetí místo. Tato soutěž byla určena pro potravinářské střední školy v kraji a konala se vůbec poprvé. Z Boru jsme do ní vyslali dvě družstva z oboru kuchař – číšník,“ uvedla ředitelka školy Zdeňka Valečková.

Borští žáci zabodovali před porotou, ve které zasedl i známý „kluk v akci“ Ondřej Slanina, například sýrovou terinou se švestkami v portském víně, šulínky proloženými kysaným zelím a peršínskými špekáčky a dalšími dobrotami.

Kuchaři – číšníci se zúčastňují i dalších krajských či republikových soutěží.

Mnoho soutěží je určeno pro technické obory. Například se žáci pravidelně účastní celostátní jízdy zručnosti v traktoru, která se koná v Chebu. Dokonce před třemi lety vybojovali zlato.

Z dalších jmenujme soutěž odborných dovedností automechaniků, soutěž ve svařování o Pohár Linde v Rokycanech.

Nechybí ani v soutěži Řemeslo má zlaté dno, kterou vyhlašuje hejtman Plzeňského kraje. Tato soutěž se konala teprve dvakrát. V prvním ročníku získali borští žáci druhé místo, v druhém ročníku pak cenu diváka.

Nabízejí vzdělávací programy pro širokou veřejnost

Střední škola Bor nabízí několik vzdělávacích programů, které zpracovává v rámci projektu UNIV 2 KRAJE. Jsou to například kurzy řízení motorových vozidel v rozsahu řidičského oprávnění skupin T, B, C, kurzy svařování a přípravy pokrmů v rychlém občerstvení.

V dalším projektu škola zpracovala výukové materiály pro získání takzvaného profesního průkazu. Patří sem krátká i dlouhá školení profesionálních řidičů v rozsahu 140 a 280 hodin. Dále to jsou kurzy základního ovládání počítače, kurz digitální fotografie. Začínajícím podnikatelům je určen kurz s názvem Podnikání, který je naučí všem základům.

Kromě vyjmenovaného ve škole působí kroužek technických dovedností pro žáky devátých tříd. Navštěvují ho nejen žáci z Boru, ale škola si vozí svým mikrobusem i zájemce z Přimdy a Stráže.

V Boru se učili i mistři ČR

Mezi absolventy borské školy patřínejen šéfové a jednatelé firem, ale i několik známých jmen. Například Miroslav Míka, který byl několikanásobným mistrem republiky v motokrosu. Motorky o obsahu 500 ccm učarovaly i Bohumilu Poslednímu. Získal několik titulů mistra republiky, byl členem Trophy teamu a zúčastnil se několika ročníků Šestidenní. V roce 1985 mu udělil Olympijský výbor Cenu fair – play za záchranu života mladého italského závodníka při Šestidenní ve Španělsku.