Zatímco tři vánoční sváteční dny mohli záchranáři označit za poklidné, úderem půlnoci z pátku na soboty klid skončil. Sirény alarmovaly profesionální hasiče z Tachova a dobrovolné z několika obcí, aby vyjeli k požáru zemědělské haly v Lesné.

Oheň zpozorovali místní lidé. „Údajně byl někdo z blízkých majitelům areálu v lese na čekané a zpozoroval oheň," upřesnil jeden ze zasahujících hasičů.
Likvidace požáru nebyla jednoduchá, následkem žáru hrozilo zřícení konstrukce haly. „Uvnitř je až devět set stupňů, proto se teď hlavně soustředíme na stavbu haly a další jednotky hasí hořící balíky sena a slámy," uvedla v osm hodin ráno velitel zásahu Václav Pinta.

Od brzkých ranních hodin vyvážel hořící i doutnající balíky sena a slámy nakladač na sousední pozemek. „Balíky necháme vyhořet, soustředíme se především na stavbu," dodal velitel zásahu s tím, že uvnitř haly se nacházelo zhruba pět tisíc balíků sena a slámy.

Podle slov zaměstnanců zemědělského podniku bylo v hale více sena než slámy. „Sláma byla hlavně tady vpředu, dál bylo seno," popsal jeden z nich. Seno sloužilo jako krmení pro ustájené krávy, sláma jako podestýlka.

V sobotu ráno odhadovali zasahující hasiči, že zásah bude trvat určitě až do neděle, tedy více než dvě desítky hodin. „Vypadá to, že balíky slámy se budou vyvážet celý den," potvrdili v sobotu ráno hasiči. Na místě byli ještě ve večerních hodinách.

Likvidace požárů zemědělských skladů se slámou či senem patří k technicky nejnáročnějším. „Znamená to zajistit techniku, která bude vyvážet hořící materiál, hasit jej na volné ploše, dopravovat vodu na místo (v Lesné ji převáželi v cisternách z několik set metrů vzdáleného rybníku – pozn. red.) a mnoho dalších úkonů," uvedl důstojník HZS Plzeňského kraje Pavel Hrůša. U požáru v Lesné nakonec zasahovalo deset jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů.

Přesná příčina požáru zatím není známa. „Protože dohašovací práce pokračovaly ještě v neděli, policie začne po příčině požáru pátrat až v pondělí. Na místě pak policisté zjistí, zda se jednalo o technickou závadu nebo úmyslné zavinění," uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová.