Od pátku se v České republice mohou k očkování registrovat osoby starší 80 let pouze přes internet a právě pro ně jsou první dvě z linek přichystané, fungovat by měly od příštího týdne. „Jedna z linek bude sloužit pro plzeňské seniory, druhá pro ty ze zbytku kraje. Jsme si vědomi, že tito lidé registraci nemusí zvládnout, nemají internet a podobně. Proto jsme se domluvili s Mezigeneračním a dobrovolnickým centrem TOTEM, které seniorům s objednáním pomůže,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová. Pokud by se seniora nepodařilo zaregistrovat po telefonu, budou připraveni další proškolení lidé, kteří jej navštíví doma. „Budou vybaveni respirátory, aby byli senioři dostatečně ochráněni,“ řekla hejtmanka.

Klienty domovů důchodců naočkuje buď tamní personál, nebo je navštíví mobilní tým. Senioři z těchto zařízení se registrovat nemusí.

Na každou okresní nemocnici jsou navázány konkrétní domovy, kde budeme očkovat. Máme to rozdělené, připravené a také zpracované tabulky, v nichž je jasně uvedeno, která zařízení v tom daném okrese přijede naočkovat daný tým. Ředitelé těchto zařízení jsou propojeni s koordinátorem v konkrétní nemocnici a zajišťují potřebné věci, jako například souhlas s očkováním, vyplnění dokumentace atd.,“ popsala Mauritzová s tím, že v pondělí začala plzeňská zařízení objíždět s vakcínami EUC klinika.

Prvního února pak bude spuštěno call centrum pro veřejnost, které budou obsluhovat tři lékaři. „Budou poskytovat odborné konzultace. Lidi zajímá, kdy se mohou naočkovat i v případě, že už prodělali covid nebo byli očkováni na chřipku. Nejčastější dotazy pak zpracujeme a zveřejníme na našich webových stránkách,“ uzavřela.