Petr Kladivo byl toho dne v Úšavě krmit své papoušky a když se vracel do Sedliště, potkal cestou na silnici pětiletého syna, který mu řekl, co se stalo. „Naši malou zkopaly u zastávky dvě holky," křikl chlapec. „Jel jsem hned na místo a viděl tam, jak dcera seděla zkroucená na lavičce, brečela a okolo několik Romů," začal líčit Kladivo a pokračoval v popisu, co se vlastně stalo: „Jedna z Romek prý držela moji dceru za vlasy a druhá ji kopla několikrát do břicha." V neděli napadená dívka spolu s pětiletým bratrem a kamarádem chytali ryby na rybníce nedaleko autobusové zastávky uprostřed obce. „Romky šly prý kolem a pokřikovaly na naší holku. Doslechly se, že o nich říká, jaké jsou špíny. A dodaly, jestli se bojí," dále líčil událost otec.

Po slovní potyčce došlo podle něj k napadení. „Syn pak utíkal pro babičku. Jeden asi dvacetiletý Rom, co šel kolem, tak naší holce pomohl. Tomu bych chtěl určitě poděkovat. Viděl ji totiž schoulenou a brečící na zemi, tak ji odnesl na lavičku. Přišel tam taky Václav Fatura a ten zavolal záchranku," popsal vývoj události Deníku Kladivo s tím, že Romky jsou dívky jen o něco málo starší než jejich dcera a už asi týden vyhrožovaly jedné její kamarádce.

Deníku se podařilo v bytovce, kde bydlí převážně romská komunita, zastihnout maminku jedné z dívek, které měly napadnout dceru Jany Derflerové. „Vím, co se stalo a je mi to líto. Naší holce jsem už vyčinila, aby se to neopakovalo," sdělila mezi dveřmi a vyjádřila obavy. „Prý se po tom incidentu na nás chystají skini. Z toho tu máme všichni strach, opravdu se bojíme, chci jít na obecní úřad, jak to vlastně všechno je," dodala máma, která si jméno nepřála uveřejnit.

Na místo se dostavili policisté z obvodního oddělení v Tachově. „Policie případ řeší jako přestupek proti občanskému soužití. Došlo tam k napadení jedné dívky dvěma dalšími. Případem se stále zabýváme," sdělila policejní mluvčí Dagmar Brožová.

V nemocnici si napadená dívka pobyla od neděle do úterka. „Nyní musí mít klidový režim a máme ji kontrolovat a hlídat, hlavně sledovat, zda nemá bolesti břicha," přidala se k vyjádření maminka Jana Derflerová. „Lidi ve vsi z toho udělali hroznou aféru. Informace se tady šíří velmi rychle a někdy i zkresleně," podotkla a pozastavila se nad jednáním některých spoluobčanů: „Nechtějí teď pouštět děti ven. Ale to přeci nejde, Romové by pak měli nad námi navrch." Rodiče dívky si nestěžují na Romy jako takové. „Nejde samozřejmě říci, že všichni jsou špatní. Máme tu rodiny, se kterými je možné dobře vyjít, je možné se s nimi bavit a vše je v pohodě," shodují se. „Proč se ale někteří chovají takhle?" pozastavila se maminka nad kopanci do břicha. „Chceme tady v obci mít klid. Ale na Romy nic neplatí. Dříve jsme my jako děti dostaly pohlavek za něco, co jsme provedly. A bylo jedno, jestli od táty, strejdy, tety nebo někoho jiného. Dnes jen slovem napomenete a hned se na vás sesypou, že je urážíte, napadáte," okomentovala situaci kolem romského etnika žijícího ve Starém Sedlišti.

Problém s napadenou dívkou a problémy kolem Romů ve Starém Sedlišti tíží také Jitku Valíčkovou, starostku obce. „Lidé jsou rozčarováni ze situace obecně. Myslím tím nejen to, co se zde stalo, ale i zákony a stát, který podporuje lidi s nataženou rukou, co nechtějí pracovat. Státní peníze jdou na podporu jejich (Romů, pozn. red.) bydlení a to nejen u nás. Pak to takhle dopadá a lidé jsou z toho otrávení," sdělila Deníku Valíčková. V řešení problému soužití a zlepšení situace nevidí zapojení agentur pro sociální začleňování. „Máme tu sice od nich nabídky, ale jsem k tomu skeptická. Můžeme to zkusit, ale budeme chtít zpětnou vazbu, abychom viděli, jak a v čem konkrétně agentura pomohla," dodala k věci společného žití Romů a ostatních obyvatel Starého Sedliště.